Quantcast
Channel: Onedoor
Viewing all 651 articles
Browse latest View live

Tarka sáfrány

$
0
0
  Úgy alakult, hogy a hétvégét Tiszakécskén töltjük, így kapóra jött hogy meglátogassam a Szedresi tarkasáfrányost! 
Tarka sáfrányok
Még mielőtt elindultunk volna az iskola és az óvoda után felmentünk a Tv-torony alá egy utolsót szánkózni. Lehet mire visszajövünk már nem lesz rá lehetőségünk. A sípálya felé vezető sárga turistajelzés mente nagyon jó terep, jó a lejtése és az északi fekvésnek a hó is sokáig megmarad. Sokan csúsztak itt és már jól ki lett taposva az út! Nagy élmény volt, Gáborék is fel jöttek és a négy gyerkőc jól elszórakoztatta egymást. Sajnos nem volt sok időnk, mert még estére Tiszakécskére kellett érnünk, ezért két óra után elbúcsúztunk. Hazamentünk, összecsomagoltunk és már fél négy volt mikor elindultunk.
Szánkópályánk
A hatos főúton Szekszárd után kell lekanyarodni Székesfehérvár felé és körülbelül öt-hat kilométer körül kell leparkolni. Egy nemzeti parkos tábla is jelzi a területet. A táblától pár perc sétával könnyedén megközelíthető a Szedresi tarkasáfrányos.  Tavaly már kétszer voltam itt, de igazán jó képet nem tudtam akkor készíteni a virágról, ezért megpróbáltam most is.
Szedresi tarkasáfrányos
A kora tavasszal nyíló apró termetű növényke már bontja szirmait. 1982 óta védett hazánkban, eszmei értéke 10 000.- Ft. Azonosító jele fehér szirmokon végigfutó hosszanti három ibolyakék csík. Egyedszámáról olvastam az interneten, szerintem tavaly és idén is nagyon kevés volt. Legalábbis a leírások alapján többet vártam, de nem volt olyan tömeges. Azért volt már, oda is kellett figyelnem hová lépek nehogy rátapossak egy-két tő virágra. 
Tarka sáfrány (Crocus reticulatus)
Olyan képeket szerettem volna csinálni, ahogy szépen ki vannak nyílva a szirmok, de ilyeneket alig találtam. Így jövőre is meg kell látogassam a területet. Vagy még idén?! Azért készült pár kép, szerencsére még naplemente előtt odaértünk. Lehet pont a késői érkezés miatt nem nyíltak a szirmok, de az is lehet, hogy a február közepe még túl korai inkább március elején kellene ide érnem. Akkor az egyedszám is nagyobb lehet? 
Tarka sáfrány


Tisza-parti futás

$
0
0
    Vasárnap reggel ötkor ébresztet a telefonom, kinyomtam gondoltam még szundizok egy percet, aztán háromnegyed hatkor sikerült kipattannom az ágyból. WC, öltözés és negyed hatkor indulás. Nyílegyenesen le a Pollack Mihály utcán a Tisza-partra, majd aztán jobbra kanyarodtam és a Tisza mellett indultam el. Innentől két órán át nem távolodtam el a folyó száz méteres körzetétől.
Tiszainokai rév lejárata
Lefutottam az inokai révig, tőlünk ez kilenc kilométer. Végig a gáton mentem. A szabad strand felett megerősítik, átépítik a gátat. Hét előtt még csak álltak a gépek, de nyolckor mikor visszafelé futottam már dolgozott a markológép és egy teherautó is indulásra készülődött.
A gáton rengeteg őz szaladt át a frissen szántott földekről menekültek az értéri erdőbe mikor megláttak, meghallották, hogy közeledek. Az redőben pedig mindenféle énekesmadarak csiripeltek, valamint harkályok kopácsolták a fákat. A gáton 100 méterenként a földbe fektetett táblák jelzik a távolságot. Ez jól is jött, mert így tudtam kalibrálni a lépésszámlálómat.
Kilométerkő a gáton
A tiszainokai rév még nem üzemel, emlékszem nyáron itt nagy élet van a szemközti strandon. Nyár elején pedig a kérészek élik itt rövidke életüket. Egyszer már volt szerencsém a Tiszavirágzáshoz, remélem idén vagy pár éven belül megint sikerül elcsípnem. Odafelé egyhuzamban futottam, visszafelé már többször meg-meg álltam egy-egy fotószünetre.
Tisza gát Tiszakécske mellett
Az egész ártéri erdő itt a Közép-Tiszai tájvédelmi körzet része. Növényvilágilag nem túl gazdag, pontosabban én még nem találtam itt egyetlen védett növényt sem, de az állatvilág annál inkább gazdag. Gondolom a védelem a kérészek miatt is van! Felmentem a kilátóba is, amikor erre járok ezt nem hagyom ki! A partra szoktam még lemenni, szeretem a stégeket, ladikokat fotózni a Tisza vízén.
Tavaszi Tisza-part
Ahová viszont az elmúlt években nem néztem be az a Tisza-parti Liget és a focipálya. Gyerekkoromban fociztam és rengeteg időt töltöttem itt el. 1997-98-as szezon volt a tiszakécskei labdarúgás fénykora. Ekkor a mennyei bajnokság első osztályában játszott a csapat. Az Újpest és a Fradi vendégszerepelt a bajnokságra éppen csak elkészült stadionban. 8-10 ezren is kilátogattak a nagyobb csapatok meccseire, most egy fordulóban alig mennek többen ki az összes első osztályú csapat meccsére. Pedig Tiszakécske egész lakossága 11 000 fő, a környék összes településéről ingáztak ide a "fanatikusok"! Elég lehangoló képet fest most a pálya. A kék-sárga székek eltűntek, csak a szürke beton maradt, az is omladozik, repedezik!
Tiszakécskei stadion 2015 február
Úgy hallottam, hogy az önkormányzat tervezi a főlelátó rendbetételét, alatta elkészülhetnek az öltözök, büfék ... Új életet lehelnének a helyi fociba. A vendéglelátót állítólag elbontják, de vannak tervek annak helyére is! Remélem nem csak nagy terveik, hanem valóban meg is valósulnak majd! A csapat jelenleg a megyei bajnokság első osztályának nyolcadik helyén áll. Hajrá fiúk, újra régi fényében tündököljön a kécskei futball!

Ködös, tavaszias kedd hajnali futás

$
0
0
  Ma hajnalban Cilivel és Barnával hármasban tettük meg a szokásos keddi fejlámpás kört a Mecsekben. Remete-rétnél már lekapcsoltuk a lámpákat. Hat felé már világosodik. Lent sár, fent hó illetve fent is sár. Volt egy két rész ahol nagy volt a dagonya, de azért összességében még nem olyan vészes a helyzet. Tettye-Dömörkapu között már csak elvétve maradt a hóból, a felett viszont főleg a magasabb részeken még van bőven. Misina-Tubes között is olvad, de még mindig van 10-20 cm. A sípályán szintúgy. Viszont a Hóvirág-völgyben már itt a tavasz! Illatos hunyorok mellett újra előbújtak a hóvirágok és medvehagyma illata lengi be az erdőt! Sok-sok kis hajtás tör utat magának, egyenlőre még csak pár centisek, de pár hét és a fehér hó helyét zöld medvehagyma veszi át. Fejlámpa fénye mellett nem is vettem észre, de az illat után már egyértelmű volt.
Idei első medvehagyma
Lapisnál gondolkoztam, hogy leválok a többiektől és ránézek a csillagvirágokra. A hétvégén már láttam képeket a növényhatározó csoportban! De aztán a szürke, ködös idő miatt inkább eltoltam, majd a hét második felében ránézek. A leánykökörcsinekre viszont kíváncsi voltam, ezért óda elmentem. Négy-öt apró kis szőrös bimbó már van, de még annak is kell idő, hogy tömegessé váljon. 
Bimbózó leánykökörcsin
Az előrejelzések alapján megszűnnek az éjjeli fagyok és most már ha lassan is de végre itt lesz a tavasz! Lefelé még a májvirágokra is ránéztem, köszönik szépen jól vannak! Végül húsz kilométeres lett a reggeli futás! Jól indul ez a nap és a hét is!
Májvirág (Hepatica nobilis)

Ziller-völgyi Alpok: 5. Friesenbergsee és a Petersköpfl

$
0
0
    Reggel mikor felkeltünk már ment a tanakodás, hogy legyen most tovább! Éjjel leesett hó miatt az Olpererhütténél még nem volt gond. Pár cm volt csak, de 3000 méter felett 20-30 cm friss hó esett le. Emiatt a pénteki csúcstámadás erősen kérdésessé vált. 
Olpererhütte, 2389 méter
Hiába mondanak akkorra jó időt az a hó nem fog leolvadni ennyi idő alatt. Az volt a kérdés mennyünk-e tovább vagy ereszkedjünk le és egy nappal hamarabb hazamegyünk. Összeszedtük csomagjainkat, lent az étteremben megreggeliztünk és abban maradtunk lemegyünk. Összefüggő köd volt most is semmit nem láttunk. Kicsit hamarabb elkészültem mint a többiek, kimentem a hütte köré pár fényképet készíteni még utoljára. 
Olpererhütte panorámája
A ház feletti sziklákra felvezető lépcsősor tetején egy padról lehetne gyönyörködni a Zillervölgyi-Alpok legmagasabb csúcsaiban. A zászló alatti padot meg is találtam, de a hüttéig alig lehetett lelátni, nem hogy az alattunk elterülő víztározóig és a szemközti hegyekben. Az északkeletre induló 526-os ösvényen kicsit sétáltam a Friesenberghaus felé. Gondoltam ha úgyis lemegyünk akkor kissé belesétálok megnézem milyen arra az út. 
Függőhíd az Olpererhütte mellett
Pár száz métert mehettem amikor egy vízfolyás fölé épített függőhídhoz értem. Ma reggel még nem járt senki erre, a hídon megmaradó hóban nem voltak nyomok! Interneten kutakodva már idehaza láttam, hogy milyen szép innen is a kilátás a Schlegeis Stausee-re. Sajnos ebben nekem nem volt részem. Mikor visszatértem a többiekkel újra megbeszéltük, hogy legyen. Végül arra az elhatározásra jutottunk, hogy a szomszédos Friesenberghaushoz átmegyünk és meglátjuk milyen lesz ott a helyzet! Ha változatlan akkor onnan két óra alatt le lehet érni a parkolóba váró autónkhoz. Ha javul az idő akkor pedig megnézzük a Hoher Rifflerre felvezető csapást.
Berliner Höhenweg
A ház lakói közül sokan lementek, rajtunk kívül egy idős házaspár indult csak el a Friesenberg felé. Később a tegnap esti zenész csapat is utánunk jött! Csak nekik még korai volt a kilenc órás indulás. A döntésben nagyot nyomott, hogy pár pillanatra kitisztult az ég az Olperer felett. Két óra a hivatalos menetidő a két ház között. Az út nagy részén szép enyhe emelkedőn mentünk, egészen 2600 méteres magasságig. A Friesenberg Scharte előtt kellett leágaznunk a hütte felé. Innen még fél óra és már a ház teraszán voltunk. Ereszkedés közben egy kis hófolttal fedett szikláról tűnt fel legelőször az alattunk elterülő csodaszép tengerszem. A szürkés, ködös időben is megkapó látvány volt.
Friesenbergsee
Egy meredek ösvény kanyargott le a tó szintjére, a tó vízének feleslegét egy apró kis patak vezette le a völgybe. Fapalló vezetett át felette, valahol itt tűnt fel aznapi túránk és éjszakai szállásunk helyszíne a Friesenberghaus. Ez a kis híd még későbbi bejegyzésben visszatérek! Még mielőtt felmentem volna a házhoz lesétáltam a tengerszem partjára. Pár kép után követtem a többieket a házhoz. Kedves volt a hüttenwirt, már délben felpakolhattunk a matraclágerbe. Bebújtunk papucsainkba, a bakancsokat lent hagytuk az előszobában és felcuccoltunk a második emeletre. Két részből állt a szóba, az első felét már elfoglalta két turista, de az ablak felőli rész még teljesen üres volt. Gyorsan leosztottuk az ágyakat, előszedtük gázfőzőinket, kajánkat és lementünk a bejárat elé főzőcskézni.
Friesenberghaus
Amíg ebédeltünk megjöttek a zenész turisták az Olperehüttéből. Ekkor már sejtettük, hogy a mai esténk is jókedvű lesz. De ne szaladjunk ennyire előre! Az idő nagyon szeszélyes volt, hol sütött a nap, hol pedig az orrunkig is alig láttunk. Még dél előtt ideértünk, ezért szabad volt az egész délután! A Hoher Rifflerhez már késő volt és az időjárás alakulása sem kedvezett hozzá, ezért kinéztük magunknak a ház fölötti Petersköpfl csúcsocskát! A 2679 méter magas csúcsra háromnegyed óra a menetidő. A menedékház 2498-on van, körülbelül kétszáz méter várt ránk. A hely a Zillertal Naturpark egyik fotópontja. Több száz, de az is lehet, hogy több ezer steinmann vagyis kőember és élére állított szikla van fent a platón. Pontosan nem tudom, hogy miért pont ide és miért ilyen sokat építettek! Én is besegítettem és egy kis kőembert összeraktam gyorsan. Kicsit olyan a hangulata mintha az ember egy temetőben járna. Egy fém keresztet is találtunk. Felfelé menet azért meg-meg álltunk és visszatekintettünk a Friesenbergsee-re és a Schlegeis Stausee-ra.
Fotószünet a Friesenbergsee felett
Schlegeis Stausee
Jó darabig együtt ment a Riffler-re vezető úttal az ösvényünk, az elágazásnál jelentek meg az első kőbabák. Majd egy kicsi mászós vagy legalábbis kézzel kapaszkodós rész után értünk fel a "csúcsra". Azért raktam idézőjelbe, mert nem a klasszikus értelemben vett csúcs, hanem egy nagy fennsík a tető. Az előző éjjel lehullott hó vékony rétegben befedte a sziklákat! Szerintem vagy fél órát voltunk fent, az idő alatt rengeteg képet csináltam a kőbabákról és a távoli viíztározóról.
Petersköpfl
Petersköpfl és a Schlegeis Stausee
Ablak
Lefelé jövet a szemközti Hoher Riffler-ről egy szlovén csapat ereszkedett. Rákérdeztük mi a helyzet odafent, de nem sok jóval szolgáltak, 3000 méterig jutottak. Onnan vissza kellett fordulniuk a rossz látási és hóviszonyok miatt. Jó időben egy könnyű háromezres a Riffler, de most nem ezt az arcát mutatta.
Felhők felett, mögött a Hoher Riffler
A sziklás rész után egy kis zöld területre értünk. Felfelé még nem vettem észre, de egy nagy Pettyes tárnics mező mellett sétáltam el. A többiek mentek le a házhoz én viszont nekihasaltam és csak lőttem! Közelről, távolról, víztározóval, anélkül. Kora nyáron egy tővel találkoztam a Retyezátban, de itt rengeteg volt nem egy!
Pettyes tárnics (Gentiana punctata)

Pettyes tárnicsok
Júliusban, augusztusban virágzó tárnicsféle magashegyi rétek, legelők gyakori virága. A Friesenbergsee mellett sem tudtam csak úgy elmenni! nem lehet vele betelni! Egyszerűen gyönyőrű!
Friesenbergsee ...
 Visszaérve a házhoz a többiek bent vacsoráztak, nekem még volt maradék kajám, nem akartam hazavinni, ezért inkább kiültem a teraszra vacsizni. Jöttek, mentek a turisták lentről a völgyből, de leginkább a Gamshütte felől. A Schlegeis Stausee két óra ide, de a Gamshütté-től kilenc óra séta a Friesenberghaus. Nagyon népszerű a Berliner Höhenweg, de Peter Habeler Runde-t is sokan járják. A házban találtam egy bélyegzőt, gondolom ezzel lehet igazolni a teljesítést.
Friesenberghaus bélyegzője
Vacsi után még sötétedés előtt tettem egy kis sétát a Wesendlkar see felé, sajnos odáig nem jutottam el, csak a Breitlahner-i elágazásig mentem. Nem sokat kellett volna innen mennem, de a ködös időben nem láttam semmit és még időben vissza szerettem volna érni.
Kikövezett út
Itt is voltak Pettyes tárnicsok, harangvirágok, aggófüvek és mindenféle herefélék... de most egy Gombos varjúkörmöt fotóztam helyettük.
Gombos varjúköröm (Phyteuma orbiculare)
Még egyetemi évek alatt jelent meg egy cikk A Földgömb című folyóiratban a taposási erózióról. Az alábbi képen ennek egy jeles példája látható. Valószínű a vékony talajréteg és a hirtelen leeső nagy mennyiségű csapadék is rásegít, de az emberi tényező sem aláhanyagolható!
Taposási erózió
Visszaérve a Friesenberghausba, beültem a többiek közé a közösségi szobában. Mindenki beszélgetett, iszogatott... Mi perudoztunk, amikor a szomszédos asztalnál rázendítettek a zenészek! Ismét jó hangulatban telt az esténk, szünetekben osztrák vicceket meséltek a hütte lakói! Késő este lett mire bebújtunk a hálózsákjainkba! Egy rövid videó a partiról!
Hamarosan jön a nyári túra utolsó része, addig is még egy kis türelmeteket kérem!

Szerda esti félmaraton

$
0
0
  Szerda esti korházkör Gáborékkal, ezúttal rádupláztunk. Így összesen meg lett a félmaraton, meg egy kicsi! Az első körben még hárman voltunk, aztán a másodikban már csak ketten maradtunk. Teljes menetidő két óra hat perc, amiben volt pár perc séta és beszélgetés. Szerintem bőven két óra alatt meg volt a félmaraton. Tudom ez sokaknak nem egy nagy eredmény, de nekem ez bőven jó. Most márciusban lesz pontosan három éve, hogy elkezdtem futni! Kétszer már negyven kilométer felett is mentem és ha minden jól alakul akkor idén még pár hosszabb is fog jönni. Most mentem aludni, mert hamarosan indul a nap! :)

Gyors kiruccanás a Zselicbe

$
0
0
  Tegnap reggel ki kellett ugranom Ibafára, ezért bár nagyon kevés időm volt, de szétnéztem a környéken mi a helyzet virágok terén. Korán ébresztettem, a gyerekeket, már negyed nyolckor úton voltunk az iskolába óvodába. A reggeli dugóban csak araszolva tudtam elhagyni a várost, még tankolni is meg kellett állnom. Háromnegyed óra volt az út Ibafára. Elintéztem a dolgomat, majd még kicsit fényképezgettem a csendes faluban. Pont a Pipamúzeumot fotóztam, amikor egy kedves hölgy leszólított, hogy meg akarom-e nézni a kiállítást? Sajnos erre most nem volt időm, mert tízre vissza kellett érnem Pécsre a munkahelyemre. 
Ibafai pipamúzeum
El is búcsúztam gyorsan a településtől, a 67-es út felé menet Almamelléken megálltam az Erdei vasútnál. Csak május elsejével indul be itt az élet. Teljesen kihalt állomáson megcsodáltam a több mint száz éves keskeny nyomtávú kisvasutat.
Almamelléki vasútállomás
Almamelléki erdei kisvasút vagonjai
Az erdei vasút Sasrétig közlekedik, hétvégén és ünnepnapokon naponta kétszer teszi meg az utat. Üzemeltetője a Mecsekerdő Zrt, hasznos infók a http://www.mecsekerdo.hu/menetrend-arak.
  A főútra visszatérve még nem Szigetvár felé fordultam, hanem Kaposvárnak. Bőszénfa melletti erdőkben tavaly nagy szerencsémre megtaláltam a Kakasmandikókat. Reménykedtem hátha már szerencsém lesz. Hatalmas sár fogadott, attól is tartottam, hogy bent ragadok az autómmal. Szerencsémre ki tudtam jönni a "földes"útról. Nagyon időszűkében voltam, öt-tíz percem volt. Ezért nem tudtam istenigazából körülnézni, de ott ahol tavaly március közepén fotóztam őket, ott még nyomuk sem volt a virágoknak. Még csak a jellegzetes foltos leveleit sem láttam. Helyette rengeteg hóvirág, kisvirágú hunyor és jó pár piros csészegomba. Látványosan virított az erdőben a piros gomba!
Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis)
Kisvirágú hunyor (Helleborus dumetorum)
Piros csészegomba (Sarcoscypha coccinea)
Hazafelé eléggé nyomnom kellett agáz, hogy időben beérjek a melóhelyre. Kicsit késtem, de remélem büntetés nélkül megúszom. Ugyanis Bőszénfa belterületén mértek a rendőrök. Visszafelé vettem észre, akkor biztos betartottam a sebességhatárt. Odafelé is szerintem, mindig lelassítok lakott területen, csak ugye siettem és lehet csak hatvanig ment le a mutató. Az még talán belefér! Majd kiderül, hogy jön-e Vas megyéből a csekk! :(

Rövid február végi kör a Mecsekben

$
0
0
  Már régen voltam egyedül a Mecsekben, ezért elterveztem, hogy ma reggel megyek egy kört. Szétnézek mi a helyzet virág fronton. Talán az izgatottság miatt négykor kipattant a szemem és már nem tudtam visszaaludni. De nem akartam sokat sötétben menni, ezért elmolyoltam még otthon és csak fél hatkor indultam neki. Tettyéig elég volt a közvilágítás, de az erdőben már fel kapcsoltam a lámpámat. Kedden voltam a Mecsek maratonosokkal futni, akkor még fent bőven volt hó, kíváncsi voltam mi maradt belőle! Azt kell mondjam nem sok! Valahol nem is baj így február végén. Mondom én amatőr természetbúvár. Vágyom már nagyon a tavaszra és a tavaszi virágokra. 
Hóvirág születés
Kisvirágú hunyor (Helleborus dumetorum)
Három napja Dömörkapu felett még volt hó, most már semmi. A sípályán is már csak kis foltokban fehérlik. Egy hete a gyerekekkel a sárgán még szánkóztunk, most talán itt volt a legtöbb, de már nem alkalmas téli sportolásra. Misina-Tubes gerincen kedden még összefüggő hó volt, most már keresni kell. A kis-Tubesi kilátóhoz érve kapcsoltam le a fejlámpámat itt már nem volt rá szükségem. Ködös idő volt ezért a napkeltére feleslegesen vártam. Egyszer csak kivilágosodott, de nem jött fel a Nap. Hunyorok, hóvirágok mindenhol, medvehagyma itt még alig található. 
Misina-Tubes gerinc, itt volt a legtöbb hó
A János-kilátóba is felmentem, Zengő, Hármas-hegyig lehetett látni, alattam a város, de a Tenkes, Harsányi-hegy már ködbe veszett. Lementem a Rotary-ig, majd annak déli ágára fordulva kocogtam hazafelé. Egy érdekes hó alagutat találtam az ösvény mellett. Összehordhatta a szél a havat, aztán ilyen furcsán olvadt el a hó.
Hó alagut
Havas kilátás
Csillagvirág volt a fő célpont, de még nem találtam. Talán mert a helyet ahol nőnek, pár napja még hó borította. Mindennek el jön az ideje, csak győzzük kivárni. Villányi-hegységben múlt hétvégén már fotózták! A reggeli futás slusszpoénja egy téltemető volt a Tv-torony közelében. Tavaly mit össze kerestem, de nem leltem a Mecsekben, csak a botanikus kertben. Idén nem foglalkoztam vele és tessék! Bár hozzá teszem szinte biztos, hogy telepített. Kicsi az esélye, hogy egy tő felkerüljön a Misina-tetőre. 
Egyke Téltemető (Erantkis hyemalis)
Negyed nyolcra értem haza, kapkodnom kellett a lábam, mert iskola, óvoda! Tizenkét kilométer lett a vége, hétvégén még megyek egy hosszabbat akkor összejöhet a heti 100 kilométer!

Tettye-Flóra-Mandulás-Niké

$
0
0
  A vasárnapi hosszabb futás után - amiről már készül a bejegyzés - ma nem akartam sokat menni, de mindenképp át akartam mozgatni az izmaimat. Ezért nem mentem a hajnali fejlámpás futásra helyette ma is egyedül tettem egy rövid kört a Mecsekoldalban. Háromnegyed hatkor indultam és persze csak útközben vettem észre, hogy otthon maradt a fejlámpám. De gondoltam hat után már úgyis világos van. Indulás előtt kezdett el csöpögni az eső, de különösebben nem zavart, egész napra jó időt mondtak. Reméltem csak futó zápor! A Tettyénél mikor kinéztem a városra, csupa felhő volt az ég, keleten már a horizont sárgállott az ég alja. 
Hajnalban a Tettye felett
Erősen fújt a szél és a Misina felől sötét felhők gyülekeztek felettem. Egy pillanatra megfordult e fejemben, hogy visszafordulok még mielőtt elkap a zivatar. Aztán elhessegettem és félhomályban lámpa nélkül elindultam az Irma úton fel a Dömörkapuhoz. Mivel pont arra mentem, amerről a felhők jöttek ezért gyorsan belefutottam az esőbe. Csakhogy nem sima eső volt, hanem jégeső! De szerencsére nem dió nagyságúak estek és nem is túl sokáig. Pár perc alatt elállt. Mire a buszfordulóhoz értem már nem is esett és ki is világosodott. 
Félig takart Kelet-Mecsek
Az exvidámpark mellett kiszaladtam a Flóra-pihenőhöz. A felhők mögül a Zengő és a Hármas-hegy még pont kilátszott, valamint keletre a város és a Szársomlyó is. Megnéztem egy hét alatt mennyit változott a helyzet leánykökörcsin fronton. Azt kell mondjam sokat, a múlt heti pár tővel szemben most már rengeteg kibújt. Virágjuk még nincs, de szemmel láthatóan jó évük lesz, ha nem szól közbe a csütörtöki havazás! Miközben a virágok között sétáltam megjelent a Napocska, de csak rövid időre jött fel, mert egyből egy nagy felhő be is takarta. 
Napkelte és napnyugta
Visszaszaladtam Dömörkapuig, majd a Mandulást vettem célba. Elfutottam az épülő, szépülő Állatkert előtt, majd tovább a játszótéren át és az erdei tornapályára. Azon tettem egy kört meglestem a csillagvirágokat. Sajnos még mindig nem nyílnak! Egyre többen vannak, törik át az avart, de még csak bimbózót sem találtam. Ellenben meg vannak az első majomkosborok. Elhatároztam, hogy figyelemmel követem a fejlődésüket!
Csillagvirág levelei
Majomkosbor levelei
Persze nekik még csak a leveleik látszanak, majd április vége felé, május elején kezdenek virágozni. Már majdnem hét volt mikor elindultam hazafelé. ezúttal nem a Kikelet hotel felé mentem, hanem a volt Mandulás kempingen egyenesen át le a Niké szoborhoz. Van egy csapás, ami tényleg egyenesen megy le a Mandulástól, háromszor is keresztezve a műutat. 
Uránváros és a távolban a Papuk
Az elmúlt napok és a hajnal szürke, ködös időjárása után végre kék volt az ég. Még a horvátországi Papuk hegység is látszott a távolban. Ilyenkor bánom, hogy mennem kell dolgozni, mert nagy valószínűséggel a Badacsony is látható lett volna a Tubesről!
Niké szobor Pécs felett
Negyed nyolcra már otthon is voltam, negyed órába még egy hosszabb fotószünet is belefért a Nikénél! Laza tíz kilométer volt, csak úgy hét indítónak!

TranszMecsek, Bonyhádtól Pécsig a Mecseken át

$
0
0
  Idei első nagyobb projekt teljesítve! Valahogy januárban találtuk ki, hogy az idei hosszabb futások, túrák előtt kellene egy nagyot mennünk a Mecsekben. Kitaláltam, hogy keljünk át a Mecseken Bonyhádtól Pécsig. Nem kellett sokáig győzködnöm Gáborékat, hamar rábólintottak. Egyedül a megfelelő időpont megtalálása ment nehezen. Hol én betegedtem, le, hol az időjárás nem kedvezett, aztán végül pénteken megbeszéltük, hogy március első vasárnapján útra kelünk. Az időjárás és terepviszonyok nem voltak a legideálisabbak, de annyira elszántak voltunk, hogy nem érdekelt csak menjünk már. A héten teljesen elolvadt a hó és emellett még eső is esett bőven, ezért a sártól tartottunk a legjobban. két elcsuszással megúsztam a napot, a többiek alig lettek koszosak. Ami pozitívum, hogy csapadék nem volt, ami viszont negatívum, hogy nap sem! Számolgattuk, hogy vajon mennyi lesz hazafutni.
Bonyhádon
Közúton 41 kilométer buszpályaudvartól a buszpályaudvarig. Abban biztosak voltunk, hogy ennél több lesz! Ötven kilométer körülire gondoltunk végül z én mérésem alapján 54 km lett. Gábor okostelefonjának GPS-e kb. 53 km-t mért. 1400 méter szint nem tűnik soknak ezen a távon, de pont elég volt ahhoz, hogy kipurcanjak a végére. Hat órát terveztünk, de a sár és a nagyobb távolság miatt hét óra húsz perc alatt értünk Pécsre. Ilyen hosszút eddig még nem futottam, voltak hullámvölgyek rendesen! Negyvennél is volt egy szakasz, aminek sehogy sem akart vége lenni, ötvennél az utolsó nagy emelkedőnél majdnem begörcsölt a combom, aztán valahogy mindig túl lettem rajta és a lejtőket még a végén is jó tempóban tudtam futni. A felfelék ekkor már nem mentek. Van még hová fejlődni, erősödni!
Pécsen a Tettyén
  A hat harmincas távolsági busszal mentünk át először a Mecseken. Negyed nyolcra értünk Tolna megye negyedik legnépesebb városába Bonyhádba. Bonyhád a Mecsek északkeleti lábánál fekszik, földrajzi értelemben már nem része a hegységnek, Váralja és Mecseknádasd között húzódik a határ. Azért esett a választás a városra, mert ezer szállal kötődik a Mecsekhez és a régió központjának tekinthető. Negyed óra kellett míg összeálltak a feltételek és fél nyolckor nekivágtunk. Az út elején sokat dilemmáztunk, aztán maradt az eredeti verzió! Pont a turistajelző táblánál rakott ki a busz, így könnyen megtaláltuk a sárga jelzést, amin elhagyhattuk Bonyhádot. A hatos főúton átfutottunk, majd a Szőlőfeldolgozót és az Idősek otthonát elhagyva az iparvágány mellett vezetett a jelzés. Rövid idő után a sár elől felmentünk a sínekre. A talpfákon egyensúlyozva egészen a Hidas-bonyhádi vasútállomásig szaladtunk. Ott ki a kövesútra és a síneken átkelve beléptünk Baranya megyébe.
Baranyába érve
 A hatossal párhuzamosan a sárga jelzésen értünk be Hidasra, ott derékszögben elkanyarodott a jelzés és nekiindultunk a domboldalnak. A házakat elhagytuk és bementünk egy mélyútba. A nagy sárban kapaszkodtunk felfelé én mentem elől és folyamatosan csúszkáltam vissza. Szerencsére nem volt nagy a szint, gyorsan felértünk. Gábor még egy telefont is megejtett felfelé. A gerince felérve a piros keresztre áttértünk és délkelet felé tartva Mecseknádasd felé vettük az irányt. Itt már jobbak voltak a terepviszonyok, de természetesen egy pocsolya kikerülése közben belecsúsztam a vízbe!
Hidas feletti gerincen
Vadlesek, kisebb-nagyobb tisztások után értük el az Ófalu feletti szőlőbirtokokat. Eközben már a piros jelzést követtük. A turistajelzés bevitt a szőlősorok közé, majd a lenti képen hagytuk el a szőlészetet. Hatalmas villanykarók között futkároztunk, az egyiknek pont a lábai között kellett átfutnunk.
Piros jelzés mentén
Az Ófalura vezető műúton pár száz méter után elhagytuk a piros jelzést. Gábor ismerte a terepet, megbíztunk benne. Az első el csuszásom valahol itt egy tisztáson történt. A bal oldalam csupa sár is lett. Egy magaslatra érve feltűnt előttünk a Várhegy és mögötte, mellette Mecseknádasd.
Távolban Mecseknádasd
Egy darabig még láttuk a zarándokút jelzését, de az bevitt minket a dzsindzsásba. Ezért inkább letértünk róla és kis kerülővel értünk a Várhegy alá. A többiek egyenesen felmentek én még megnéztem a Török-kút nevű forrást. Majd innen már a piros jelzésen kocogtam fel a kilátóhoz.
Török-kút, Mecseknádasd mellett
A kilátónál rövid pihenőt tartottunk! Ittunk, ettünk és egy pillanatra fel is mentünk rá. A kilátóban is voltam már, illetve rengetegszer elmegyek itt autóval a hatoson, de még sosem vettem észre a szemközti oldal kálváriáját. Az is megérne egy sétát, de most nem volt a legalkalmasabb az idő erre.
Kilátó a Schlossbergen
A kilátótól körülbelül kétszáz méterre van a Várhegy másik nevezetessége a templomrom. Egy tanösvény vezet a két látnivaló között. A XIV. századi templomromot a hetvenes évek végén tárták fel. Az idei első saláta boglárkáimat is megláttam, majd siettem mert a többieknek már mehetnékük volt.
Templomrom a Schlossbergen
Aszfaltúton le a faluba, gyorsan át a hatoson, majd végig a faluban. Sosem mentem be Nádasdra, de ezek után biztosan bemegyek majd. Szép rendezett házak, utcák és terek. A kálvária után a Szent György templom is megérne egy misét! Legközelebb erre is sort kerítek!
Szent György templom, Mecseknádasd
A piros jelzés végig vezetett a hatossal párhuzamosan a faluban, majd Mecseknádasd nyugati végében a pincesor után rátértünk az óbányai útra. Az Aranypatkó panziónál épp etették a pónilovakat, Gábor le is ragadt itt. A Réka-völgyi elágazásnál értünk rá a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli kéktúrára. Innentől már nem kellett keresgélni a térképet, szinte végig a kéken mentünk hazáig.
Óbánya főutcája
Már szinte átfutottunk Óbányán mikor eszembe jutott, hogy nem is fotóztam. Gyors megálltam, hogy készítsek pár képet a falú főutcájáról. A kocsmába, a bélyegzőhelyre sem mentünk be. Azt már Óbánya előtt láttuk, hogy sok víz van a mederben. Először örültem neki, legalább szépek lesznek a vízesések, aztán okozott gondot is a patakon való átkeléseknél. Szerencsére nem borult bele senki, azt nem mondom, hogy száraz lábbal megúsztuk, mert akkor hazudnék.
Patakátkelés
Kora reggel értünk ide, de már szállingóztak a turisták, kirándulók. A minden évszakban gyönyörű völgyben nem tudtam megállni, hogy ne fényképezzek egyfolytában. Folyamatosan a többiektől leszakadva kullogtam, innen is köszönöm a türelmet, hogy megvártak.
Óbányai-völgy egyik mellékvölgye
A téli álmából ébredező természet még nem kelt fel igazán. a mohákon kívül csak pár hunyor zöldellt az erdő alján. A Pisztrángos tavaktól egészen Kisújbányáig rengeteg felvétel készült, de csak párat rakok ide fel, főleg a völgy vízeséseiről, de a fenti kép már mikor készült nagyon tetszett, ezért nem hagyhattam ki. Egy északi mellékvölgy időszakos vízfolyása, de leginkább a szálban álló erdőség, valamint a völgybe bedőlt fák látványa ragadott meg.
Csepegő szikla
Jó lett volna egy állvány, de csak babzsákot vittem magammal. Egy két felvétel készült róla, de most nem tehettem meg azt a többiekkel, hogy leállok hosszasan fényképezni. Persze így is sokat vártak rám. A Csepegő sziklánál és közvetlen utána a Ferde-vízesésnél elidőztem egy darabig. Kapkodhattam a lábam, hogy utolérjem őket.
Ferde-vízesés
Kisújbányán átrobogtunk. terveztük, hogy mállunk a Klumpás Tanyánál, de aztán kimaradt. Fénykép is csak kevés készült, a lenti furcsa mód nem a falu határában, hanem annak közepén találtam.
Kisújbánya
Kisújbányát elhagyva a behajtani tilos tábla előtti pihenőnél megálltunk. Én megettem az egyik szendvicsem, aztán uccu neki elraktam a fotógépet, nehogy megint meg-meg álljak. Az Óbányai-völgyben a nyakamban volt úgy futottam, hogy ne kelljen állandóan a hátizsákot levenni és előszedegetni abból. A Cigány-hegyi kilátót ha erre  járok nem hagyom ki, de most minden méter, minden perc számít, így nem mentünk fel.
Mecseki rengeteg
A kék jelzés egy darabig a kisújbányai úton megy, majd letér róla és levágva egy nagy kanyart, hogy aztán ismét visszamenjünk a vékony aszfaltcsíkra. Ennek a levágás az eleje olyan meredek, hogy a saras avarszőnyege csúszkálva lefelé nem éreztem túlságosan biztonságban magamat. Szerencsére megúsztam az aljában a nap első májvirágát is megtaláltuk. Egy kanyart mentünk csak a betonon, a védett terület tábla és a jelzés is mutatta, hogy megérkeztünk egyik kedvenc völgyembe a Hidasi-völgybe.
Kékben a kéken
Sok víz, sár, Szártalan kankalin és az első zsenge medvehagymák fogadtak a völgyben. Itt is nyakamba kerül a gép, a Csurgóig le voltam maradva utána csatlakoztam a többiekhez. Itt is hiányzott az idő és az állvány. Nem sikerült kézből igazán jó képeket csinálnom a mohás vízesésről. Nagyon tetszett még a meanderező folyó, látszott ahogy rombolja a partfalakat és ahogy lerakja a hordalékát. Geográfus szemmel igazi paradicsom a Hidasi-völgy.
Csurgó a hidasi-völgyben
Már közelítettünk a völgy végéhez amikor egyszer csak elfogyott az út. Normál időben a meder alján a köveken kell tovább menni, de most ott árvíz idején nem lehetett. Gábor nem fordult vissza, helyette inkább felmászott a meredek völgyoldalban, ennek egy jelenetét láthatjátok alább.
Gábor mászása
A Hidasi-völgyből kiérve az Egregy és Zobák közti műúton futottunk a kék jelzés bemegy az erdőbe, de jobbnak láttuk ha erre a rövid részre nem megyünk be a sárba. A buszmegállóban leültünk egy percre, ittam vizet, ettünk csokit.
Zobákpusztára érve
Csak pár korty innivalót hagytam a palackban, mert a térképre nézve láttam, hogy hamarosan a Vasas-forráshoz érünk. Itt megittam a maradékot és feltöltöttem a készleteimet.
Vasas-forrás
A szépen rendbe hozott Hotel Kövestető mellett gyorsan elhaladtunk, a nagy adóvevőtornyot megkerültük és szép lankás emelkedőn kocogtunk fel a Kövestető oldalába. Turistaút nem visz fel a tetejére, mi is csak megkerültük a hegyet, majd sűrű, fiatal bokroson át értük el a Bétaakna és a Petőfiakna közötti műutat.
Köves-tető
Régebben a jelzés csak keresztezte, de most egy darabig azon haladtunk. A lombkorona nélküli fák között balra tőlünk hatalmas külszíni fejtés éktelenedett. Méterenként magánterület tábla figyelmeztetett, nehogy a bánya közelébe keveredjünk. Az útról egy felduzzasztott kis tavacskához csúszkáltunk(tam) le.
Apró kis tavacska 
Újabb emelkedő, majd lejtő után keresztezte utunkat a zöld jelzés. Itt értük el a volt Hársas kulcsosház romjait. Szomorúan nézte Gábor a régi idők emlékeit. Sok kellemes emlék köti a helyhez, sajnos az elmúlt évtizedben teljesen széthordták a házat. Viszont pár méterre tőle egy új esőbeállót építettek, kéktúrás projekt eredményeként.
Volt Hársas-kulcsosház
Hatalmas, de ritkás erdőben szaladtunk tovább, majd talán egész utunk legnehezebb része következett. nem volt hosszú szakasz, de végig hatalmas sár volt. A turistaút menti erdőben kóvályogva próbáltunk átjutni rajta. A lenti képen látszik milyen utakon jártunk.
Dagonya az út mentén
Kiértünk egy nagy nyiladékhoz, villanyvezeték futott végig benne, majd pár száz méter után átvezetett a jelzés a vezetékek alatt és újabb nemrégiben átadott pihenőhelyre következett.
Új esőbeálló
Árpádtető előtt kiértünk egy erdészeti, de aszfaltozott útra. Jó darabig azon futottunk. Itt volt egy ki holtpontom, közel negyven kilométernél jártunk és minden lépés nehéznek tűnt már. Ha valaki azt mondja, hogy álljak meg és nem kell tovább mennem, akkor szó nélkül megtettem volna. De nem volt rá módom és lehetőségem. R. Gábor nagyon jól bírta, K. Gábor viszont a betonon nagyon belassult.Én kettőjük között kullogtam. Aztán pár kilométer után jobb lett, nem mondom hogy nem voltam fáradt de tudtam haladni.
Árpádtetőnél a Mókus tanösvényen
Árpádtetőnél rámentem a Mókus tanösvény fa pallóira. Addig-addig fotóztam míg azt vettem észre, hogy már mindketten az Mecsextrémpark parkolójában rám várnak. A 66-os úton olyan nagy volt a forgalom, hogy percekig nem tudtunk rajta átmenni. Jobbról is balról is csak jöttek az autók.
Medvehagymásban
A Hidasi-völgyben egy kevés medvehagyma már volt, de igazán nagy mennyiségben itt Árpádtető és a Tripammer-fa között volt. Ez a szakasz jó volt, kevés sár, kevés és nem vészes szint, szóval lehetett döngetni.
Tripammer-fa
Tripammer-fánál sárdagasztás, majd újabb hullámvölgy jött. Minden egyes ágba, szederindába beakadt a lábam. Nem éreztem olyan nagyon fáradtnak magam, de percekig csetlettem-botlottam. Olyan volt mintha nem tudnám elég magasra felemelni a lábam, láttam magam előtt az akadályt, de nem emeltem meg eléggé! Az első hóvirágot valahol itt láttam, de már nem volt kedvem lehajolni fényképezni. Gábor jót nevetett is rajta! A Fehér-kúti kulcsosháznál nem esőbeálló, hanem vadiúj padok és asztalok lettek kihelyezve. Ez is az Országos Kékkör Dél-dunántúli régiót érintő nyomvonalának és attrakcióinak multifunkciós fejlesztése révén valósult meg.
Fehér-kúti kulcsosház
A kulcsosház után még egy rövid részen a kéken futottunk, majd elbúcsúztunk tőle és a piros négyzeten közelítettük meg a Rábay-fa elágazóját. Innen már "egyenes"út vezetett Kantavárig. Újult erőre kaptam, bár a terepjárókkal teljesen szétjárt, saras út nem segítette az előrehaladást.
Rábay-fa
A Kantavári elágazásig tényleg úgy éreztem, hogy itt már nem lehet gond! Aztán jött az utolsó emelkedő, ami teljesen kikészített. Jobb combom a görcsölés határán volt, futás már nem ment, de a gyaloglás is alig. Mindannyian már arról beszéltünk, képzelegtünk hogy ha leérünk a Tettyére bemegyünk a boltba és veszünk egy kólát!
Kantavár körül
Az emelkedő közben megláttam a Tv-tornyot, már csak pár lépés volt és felértem a tetőre. Megálltam, megittam a maradék vizemet. Kis-rétig van egy rövid lejtő, azon még csúszkáltam egyet, de oda leérve már azt gondoltam otthon vagyok innen már nem érhet semmi.
Már látjuk a toronyt
A fényképezőgép a nyakamban volt a sípályát meg Dömörkapunál még szerettem volna fényképezni. Aztán a sípálya keresztezése közben elcsúsztam és másodjára csücsültem seggre. Most a jobb oldalam lett csupa sár és a popsim is.
- Minden rendben?- kérdezték a többiek.
- Persze-persze minden oké. - feleltem, közben felkeltem és futottunk tovább.
- Berakjam a fényképezőgépedet a hátizsákodba? - kérdezte Gábor.
- Még ne, mert a le akarom fotózni a sípályával a Tv-tornyot. - mondtam.
- De azt már elhagytuk! - Néztek rám kérdőn!
- Ja, akkor igen! - elraktuk a gépet, kicsit az is saras lett, aztán mentünk tovább. Csak később mesélték a többiek, hogy kicsit rájuk ijesztettem itt. Én akkor nem éreztem semmi különöset, de lehet a fáradtságtól vagy a kevés folyadéktól voltam kissé indiszponált! A Dömörkapunál már működött a kút, megmosakodtunk ittunk és már nyargaltunk is lefelé a Tettyére. A vége nagyon jó ment, hét óra húsz perc bruttó menetidő alatt értünk vissza Pécsre. Kézfogás, közös kép, majd irány a bolt! Szerencsére még nyitva volt vasárnap a bolt - két hét múlva már nem biztos, hogy vasárnap ki tud nyitni - megvettük a kólánkat. Koccintottunk, majd szétváltunk és mindenki hazakocogott! Akkor még nem így gondoltam, de mikor ezeket a sorokat írom már reménykedem benne, hogy hamarosan jön a folytatás!

Indul a medvehagyma szezon

$
0
0
  Úgy alakult a hetem, hogy csak egyszer kedden tudtam kimenni futni, ezért már nagyon vártam a pénteket amikor is hajnalban ismét mehettem egy kis kört az erdőben. Változtattam a megszokott útvonalon és most elindultam felfelé a Szőlő utcán. Fejembe vettem, hogy most megállás nélkül felfutok a tetejére. Ha nagyon lassan is, de sikerült. Még sötét volt, de nyugaton a telihold fénye teljesen bevilágította a várost. Sajnos mire olyan helyre értem ahonnan fényképezhetem volna már bebújt egy felhő mögé. A Kikelettől a Manduláson át a piros háromszögön mentem fel a Misina alá és onnan tovább a Tubesekre. A Kis-Tubesi kilátóhoz érve megint csak elbújt a hold, de most már véglegesen egy a Jakab-hegy feletti felhő mögé. Napkeltében reménykedtem, de a másik oldalon is felhők takarták el a horizontot. Már világos volt, de a Nap még nem látszott. A sárga jelzés visz fel a Tubesre, egy hete voltam erre akkor még nem volt itt medvehagyma, mostanra már zöld az aljnövényzet. Még nem tömeges, de már vannak részek ahol bőven akad. Szerintem most indul csak igazán a szezon. A piacokon már biztosan sokan árulják a friss, zsenge medvehagyma leveleket.
Medvehagyma
A János-kilátóba csak egy percre tudtam felmenni. Olyan erős volt a szél, hogy ennyi idő alatt teljesen lefagyott a kezem. A hétvégén elhagytam fél pár kesztyűmet, ezért csak a jobbos volt rajtam, a bal kezem nagyon fázott. A Tubes alatt rengeteg a hóvirág és a medvehagyma, d hazafelé futva az idei első csillagvirágom is meg lett. Másfél hete keresem, kutatom, de leginkább várom, hogy előbújjanak. A leveleit már megtaláltam korábban csak virág még nem volt rajta. Mostanra kettő kivirágzott.
Duna-völgyi csillagvirág (Scilla vindobonensis)
Pár kép majd rohanás haza. Szélvédett részeken sikerült még pár hóvirágos képet készítenem. Egyet kiválasztottam közülük.
Kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis)
A múltkor talált téltemető mellett illír sáfrányok is megjelentek. Ezek is ültettek lehetnek, de szépek ezért megálltam egy pillanatra itt is. Túl korán voltam erre és még nem nyíltak szét a szirmok, ezért nem annyira látványos a kép!
Illír sáfrány (Crocus tommasinianus)
Tizenegy kilométer lett a vége, hétvégén még megyek egy hosszabbat és akkor elég lesz a hétre!

Pécs-Mánfa-Pécs

$
0
0
  Tegnap reggel mentem egy kört a Mecsekben. Kifutottam Mánfáig meg vissza. Múlt vasárnapi hosszú futás után nem akartam sokat menni, meg nyílnak a tavaszi virágok, azokat is meg szerettem volna lesni. Nem úgy alakult, ahogy előre elterveztem, de ez sokszor van így. 25 kilométer lett a vége a 4 órás fotósfutásnak. Tettye-Dömörkapu-Rábayfa útvonalon még fejlámpával közelítettem meg a Meleg-mányi-völgyet. Kantavár körül a medvehagymákat még nem láttam, de az illatát már éreztem. De egy rövid részen erősebb volt a vadállatok szaga a hagymaillatnál! Hét kilométer volt a Kereszt-kunyhó, majd innen még öt a mánfai Árpád-kori templom. 
Meleg-mányi vízesés
Nagyon sok víz volt a völgyekben, de szerencsére sár alig. éjjel fagyott és még nem engedett fel a föld. Valamint sokat száradt az elmúlt egy hétben. 
Ágnes-vízesés
Az Anyák-kútjából csak úgy zubogott ki a víz, sőt még mellőle is. A mésztufalépcsők nagyon látványos volt, az Ágnes vízesés nem kevésbé! A csípős reggel nem kedvezett a virágoknak. Sok hunyor, hóvirág kókadozott és a fő cél a Tavaszi tőzike is. 
Tavaszi tőzike (Leucojum vernum)
Nincs túl nagy állománya a Mecsekben. Nem olyan, hogy betölti az egész erdőséget. Csak pár tő van egy feltöltődött völgy aljában. Négy virágot számoltam, de abból kettő a földön feküdt, majd pár kép után a harmadik is eldőlt. Remélem még életre kapnak, ha jön a jó idő talán kiegyenesednek! Az éjjeli fagyokat biztos nem szeretik!
Szártalan kankalin (Primula vulgaris)
Odvas keltike (Corydalis cava)
A Szártalan kankalin most éli fénykorát, akkora csokrokat láttam, hogy majd elállt a lélegzetem! Meg lett az idei első Odvas keltike és Bókoló fogasír is, de már sárgállik a Martilapu és virágzik a Vörös acsalapu is. A piros kereszten mentem ki a templomig, még sosem jártam erre, mindig a zöldön elmegyek az Ágnes-vízesés felé. 
Jószerencsét vadászház
A Jószerencsét vadászházat is megnéztem, valamint találtam egy nagyon érdekes fát. Csak alagutas fának neveztem el, mert valahogy a gyökerei a felszín fölé keveredtek és át lehetett közöttük látni! 
Alagutas fa
Kecskehát elejét is megnéztem volna - Bogláros szellőrózsák miatt - de akkora volt a víz a patakban, hogy száraz lábbal nem tudtam volna átkelni rajta. A Nagy-mély-völgyben is kétszer kellett átjutnom a patakon, azokkal is megszenvedtem. De szerencsére megúsztam szárazon. 
Árpád-kori templom Mánfa mellett
Eredetileg a Kánya-forrás felé mentem volna, de látva a völgyet inkább visszamentem a Meleg-mányiba. Az Ágnes-vízesés miatt igyis-úgyis arra mentem volna egy darabig! 
Petnyák-völgy és a Nagy-mély-völgy találkozása
Fél kilencre értem vissza a Meleg-mányi mésztufalépcsőkhöz ezért kapkodni kellett a lábam, hogy a tervezet kilencre otthon legyek. Negyed tíz lett belőle. 
Égig érő fák
Fénykép már csak kevés készült és a TranszMecsekes utolsó emelkedőt is végig tudtam futni. Bár akkor amikor poroszkáltam felfelé 50 km volt a lábamban, most meg csak 20. A Kis-réten összefutottam Andrással s Ábrissal! Kérésükre megörökítettem őket, most közre is adom, hogy ne csak virágok és tájképek szerepeljenek a blogon!
Mecseki terepfutók

Csillagvirágok, kökörcsinek

$
0
0
  Ma hajnali fejlámpás futáson csak féltávig mentem a többiekkel. Tubesig együtt mozogtunk, ott én lemaradtam, mert már világos volt és vártak a virágok. Nem tudom későbbiekben, hogy fogom összeegyeztetni ezeket a futásokat. Mert ha világos van akkor én nem tudok velük futni. Akkor mindig meg kell álljak, sötétben bírom a tempót, mert akkor nincs mit fotózni, de világosban nem tudok ellenállni. Amúgy meg jó velük menni, mert egyedül messze nem megyek annyira. Többször belesétálok és nem motivál, nem húz senki! Majd alakul, lehet nyáron egyedül fogok menni! Szóval a Tubesi kilátóba felmentem, sajnos a napkeltét nem vártam meg, de azért készült pár fotó a toronyból.
Tv-torony a Tubesről
A többiek elindultak lefelé én meg mentem a csillagvirágokhoz. Múlt héten pénteken már találtam, de most már tömegesen virágzanak. Kis foltban vannak, de ott nagyon sok! Remélem nem fognak a kirándulók áldozatául esni. Védett növény, de tavaly sajnos találtam egy csokornyit belőle, amit leszedtek aztán ott hagytak az ösvény mellett.
Duna-völgyi csillagvirág (Scilla vindobonensis)
Duna-völgyi csillagvirág (Scilla vindobonensis)
Hat óra húsz perckor hagytam ott a virágokat, mert még hét előtt a másik már nagyon várt virágot a Leánykökörcsint is meg akartam nézni. A sípályánál megtaláltam az idei utolsó hófoltot. Természetesen a hó mellett már nyílik a hóvirág és az Illatos hunyor is.
Utolsó hó
A leánykökörcsinek még mindig nem akarnak virágozni, de szerintem ha ilyen marad az idő akkor a hétvégén már talán tudom őket fotózni. Viszont kibújt az első Sápadt kosbor hajtás. Hamarosan kezdődik az orchidea szezon!
Sápadt kosbor (Orchis pallens) hajtása
Leánykökörcsinek (Pulsatilla grandis)
Nem szaladtam vissza a Dömörkapuhoz, hanem a Rengeteg utca felé mentem le a Tettyére. Meghökkenve láttam, hogy épp kerítést építenek az erdőszélén közvetlen közel a természetvédelmi területhez. A Vándorsport kulcsosház alatt még egy utolsó kép erejéig megálltam. A Havi-hegyre volt jó rálátás.
Havi-hegy
Végül hét előtt pár perccel otthon voltam. Tizenöt kilométer lett a kör, így egy kicsit kevesebb mint ha végig mentem volna a Mecsek maratonosokkal, de bőven elég volt mára.

Havihegyi leánykák

$
0
0
  Reggel volt pár percem, elugrottam megnézni a havi-hegyi leánykökörcsineket. A napokban már láttam képeket róluk. Jó egy héttel előrébb járnak mint a Flóra-pihenős társaik. Nyugatias fekvésű oldalban vannak, ezért ide inkább délután kellene jönni fotózni, de hát akkor dolgozom. A Flóra ilyen szempontból szerencsés. Ennek köszönhetően még nem nyíltak szét a szirmok és a napsugarak sem érték őket.
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis)
Kis leányka
Nagyon szép innen a város és Tettye. Már csak ezért érdemes feljönni és sétálni a Havi-hegyen. Nekem erre most nem volt időm, tényleg csak pár per és pár fotó erejéig álltam itt meg hazafelé menet.
Nyugatnak nézve
Tettye-tér


Szeles kör a városban!

$
0
0
  Ha szerda akkor kórházkör, a metsző szél és a szemerkélő eső sem tarthat otthon. Ezúttal K. Gáborral ketten tettük meg a városi körünket. Az erős szélben egymás szavát is alig hallottuk, a Havi-hegyen szembe szélben volt a legjobb. Szerencsére Gábor többet beszél mint én, így jókat hallgattam miközben róttuk a kilométereket. Mindkettőnknek voltak problémái, de azokat inkább most nem részletezem. Elég legyen annyi, hogy én a Kálvária után az István utcánál leváltam, a délutáni lencsefőzelék igencsak dolgozott bennem! :) De még ilyen körülmények között is bőven egy órán belül lefutottuk a közel tíz kilométeres körünket. Még mindig tombol a szél, ilyen időt mondanak csütörtökre, péntekre. Aztán hétvégére újra jön a jó idő! Remélhetőleg igazuk lesz a meteorológusoknak! Kép most nincs!

Számvetés 3.0

$
0
0
  Minden év március 15.-e számomra ünnep az évben. 2012-ben ezen a napon kezdtem el futni, azóta eltelt három év és nagyon sok minden köszönhetek ennek a döntésnek. Jó néhány kiló mínuszt, barátságokat, feledhetetlen élményeket és .... Tavaly év eleje még a műtét utáni rehabilitációmról szólt, a nyár sem a futásról szólt, csak egy hónapban mentem 100 kilométer fölé. Aztán szeptembertől beindultak a dolgok, jöttek a Mecsek maratonos hajnali futások és a szerda esti aszfaltos körök. Minden hónapban bőven 100 kilométer felett voltam, de háromszor 200 kilométert is meghaladta a havi teljesítményem. A Montrail cipőt Hokára váltottam és lassan azt is időszerű lesz egy újabbra cserélnem. 
Megtépázott Hoka Rapa nui
  Nem sok időm volt ma, futni sem és írni sem, ezért csak egy másfél órás laza tubesi kört tettem. Pár fénykép a virágok körül és szaladtam haza. Szerda esti hó még odafent tartja magát, de a jövő heti Szuadó40-re remélem elolvad és felszárad a pálya. Tudom nem erre fogunk futni, de a Jakab-hegyen hasonó lehet a helyzet.
Három grácia
Mirelit medvehagyma
Fagyos hunyor
Ködös Flóra
Csillagvirágok

  • össztáv: 1898 km
  • időtartam: 295 óra 9 perc, azaz 12 nap 7 óra 9 perc futással töltött idő.
  • futások száma: 166 alkalom
  • elégetett kalória: 161 126 cal
  • leghosszabb táv: 54,7 km (TranszMecsek)
  • leghosszabb időtartam: 7 óra 20 perc,
  • legtöbb elégetett kalória/futás: 4615 cal
A végére hagytam a hétvége örömhírét! sikerült neveznem a Kinizsi százas teljesítménytúrára. Most már csak a könnyebb része jön! Végig is kell rajta menni! :) Május utolsó hétvégéjén meglátjuk, hogy sikerül, addig szeretnék még több teljesítménytúrát és 40-50 kilométeres futásokat végigcsinálni. 
Kinizsi Százas regisztráció


Keddi kalamajka

$
0
0
  Négy húszkor keltem, négy ötvenkor már az ajtóban álltam indulásra készen. Nyúltam a fejlámpámért, de azt sehol. Ekkor ötlőt fel, hogy múlt héten a gyerekek árnyjátékosat játszottak és felvitték az emeletre. Ötre a Tettyére kellett volna érnem, felmentem keresgélni de sehol sem találtam. Közben úgy elment az idő, hogy lekéstem a találkozót. Ezért úgy döntöttem, hogy nem megyek el a Tettyéig, hanem aszfalton felfútok a Tv-toronyhoz. Itt van közvilágítás, illetve az műúton nincs olyan sötét,  nehezebb elhasalni mint az erdőben. Nem mellesleg erre rövidebb és abban bíztam talán utolérem a többieket és tudok csatlakozni hozzájuk. A Szőlő utcát megint sikerült végigfutnom, az Állatkertnél jártam két kilométernél és a Misina-tető alsó parkolójánál négynél. Innentől már az erdőben haladtam azon az ösvényen, amelyen a Balázsék is várhatóak voltak. Fél hat felé lehetett már kezdett világosodni, így nem volt gond a látással sem. Kis-tubesi kilátóban is megálltam, majd a tubesi János-kilátóba is felmentem.
Pirkadat a Tubesen
Vasárnap még hó alól bújtak ki a medvehagymák, mára nyoma sem volt a fehér hótakarónak. A kilátóból hallottam, hogy közelednek a többiek, ezért gyorsan lenyargaltam. Sűrű elnézés kérések után elindultunk lefelé a Lapisra. Onnan nem mentünk le a Remete-rétig, hanem a bányász utat választva közelítettük meg a Mandulást. Nem sokáig futottam Bazsiékkal, mert itt leváltam tőlük. Megnéztem a csillagvirágos helyett a tornapálya mentén. Nem értem pár száz méterrel feljebb, ugyanilyen délies kitettségű területen már virágzanak, itt meg még csak bimbózni sem. A majomkosborok viszont szépen nőnek. Nem időztem sokáig, visszafordultam és a Hotel Kikelet, Ilonka-pihenő felé lementem a Tettyére. Még fél hét sem volt, de a Nap már magasan ragyogott az égen.
Tettye
Gondoltam megnézem a havi-hegyi leánykökörcsineket. A nyugati fekvésű oldalt még nem sütötte meg a Nap. A szőrős virágok szirmai is be voltak még  csukódva emiatt. Elhatároztam még ma visszajövök délután megnézem akkor hogyan mutatnak. Szerencsémre nem dolgoztam ma, ezért kettő után Dalmával visszatértem és sikerült pár közeli makró fényképet készítenem egyik kedvenc kora tavaszi növénykémről.
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis)
Leánykökörcsin makró
Leánykökörcsin makró 2.0
Idei első Ujjas keltike és Epergyöngyike is horogra akadt. Késik a tavasz, de szerintem hamarosan utoléri magát és akkor majd nem fogom tudni, hogy hová menjek, melyik virágot fotózzam? Kakasmandikó, Kockás liliom, Fekete kökörcsin, szellőrózsák, hogy csak pár virágot említsek ami mostanában repertoárra kerülhet. De a Sápadt kosborra sem kell már sokat várni. Aztán Agárkosbor, majomkosbor és a többi ...
  A fejlámpa még mindig nem került elő! :-(

Csütörtök reggeli terepfutás a Mecsekben

$
0
0
  Szerda esti futás úgy alakult, hogy most kimaradt, ezért inkább a városi sötétben futás helyett hajnali félig sötétben futást választottam. Este a fejlámpám is előkerült, így nem volt akadálya az ötös indulásnak. Hétre kellett hazaérnem ezért két órám volt, hogy menjek egy jót a Mecsekben. Már unom a szokásos kört, ezért variáltam rajta. Tettyétől a Dömörkapuig még nem, de onnan nem felfelé mentem tovább, hanem a piroson a Kis-rét felé. Ezezn a részen nyári hőségben is van egy szakasz ahol mindig áll a víz. Még sötétben kerülgettem a tócsákat, már van egy kijárt csapás a turistaút felett, de most ott is csupa sár volt minden. Megúsztam esés nélkül, két éve itt télen csúsztam egy nagyot, akkor a vizes rész le volt fagyva én meg nagy lendülettel szaladtam neki. A Hideg-völgy felé már eddig is volt egy irtásos rész, de most tavasszal még nagyobb fakitermelést végeztek ezen a részen. Biztos átgondolt és előre tervezett volt, de mégis szomorú látni ekkora erdőségek hogyan tűnnek el egyik napról a másikra. Gondolom most lettek vágásérettek, de remélem az utánpótlás is hamarosan megjelenik. Csak azok míg megnőnek kell pár tíz év és akkor még lehet keveset mondtam. Kis-rét után emelkedő, majd hosszú árkos, gödrös, saras lejtő a piros négyzet Sötét-völgyi elágazásig. Gondolkoztam, hogy felmegyek a Kantavári-romokhoz. De aztán elhessegettem, túl sötét volt még. Igazán jó képeket nem tudtam volna csinálni. A Kantavári-forráshoz viszont már lementem. Sok víz volt a patakban, a forrásból is csak úgy zúdult ki. Van egy másik foglalt forrás kicsit fentebb a patak oldalában egy rövid kis völgyben. Nem tudom a nevét, de nagyon jól mutatott a medvehagymák között zubogó vízzel. Innen a sárga körön, zöld kereszten  a Lapis felé folytattam körömet. Medvehagymák, hóvirágok és rengeteg Szártalan kankalin között egy apró kis építményre bukkantam a fák között. Ezt sem tudom mi lehet, de talán a volt kantavári kőbányához köthető. A zöld kereszt turistaút elment északkeletre, majd a völgyből kiérve a sárga körön délre fordultam. Sűrű vékonyka fák között vezetett az utam. Ezek biztos új telepítések! :) A sárga kereszt jelzéshez érve megszűnik a kör és északkeletre fordulva futottam a Lapis irányába. Ha balra fordulok akkor a Misina alá érek, amerre szoktunk futni keddenként. Az ösvény kiér az erdőből és fejmagasságig érő dzsumbujban halad. Hátrafordulva a Tv-torony magasodik fölém. 
Tv-torony "hátulról"
Hamarosan ismét beértem az erdőbe, egy vadlest és rengeteg dagonyát hátam mögött hagyva értem a műútra. Innen pár száz méter lenne Lapis, de ellenkező irányba indultam az Mecsekháti úton. Kétszáz méter után a zöld kereszten átvágtam a Remete-réti aszfaltútra és azon mentem fel Lapisra. Rövid betonos szakasz után ismét terepen a parkolóba jutottam. Szépen megsütötte a feljövő Nap az Erdész-emlékművet.
Erdész-emlékmű, Lapis
Készítettem is egy képet az 1956-ban lerombolt lapisi erdészház helyén 1996-ban a Honfoglalás 1100. évfordulójára épült emlékműről. Az emlékmű a Mecseket alkotó hét kőzetből áll. Mégpedig a Gránit, Szürke mészkő, Rózsakristályos mészkő, Zöldkristályos mészkő, Vörös homokkő, Andezit, Fonolit. Már szorított az idő, de még felmentem a Tubesre. 
János-kilátó, Tubes
Jó panorámában reménykedtem, de sajna csalódnom kellett. A Villányi-hegység is csak halványan látszott a horizonton. 
Kis-Tubesi panoráma
Átszaladtam a Kis-Tubesre ott is született pár kép, majd még mielőtt haza indultam volna rákukkantottam a csillagvirágokra. Milyen jól tettem, talán most van a legtöbb, pár négyzetkilométeres területen rengeteg virágzik.
Duna-völgyi csillagvirág (Scilla vindobonensis)
"Vadjácint"
Csillagvirágok
A fényképezésbe annyira belemerültem, hogy észre sem vettem hogy elszaladt az idő. Hét óra volt mikor elindultam innen haza, húsz perc alatt lent is voltam a házunk előtt. Még egy percre a madáretetőknél is megálltam, mert négy-öt mókus a madarak eleségét dézsmálta. Mikor megláttak felfutottak a fákra és onnan várták mikor megyek odébb. 
Mókus figyel a fán
Piros háromszögön le a Mandulásba, majd nyílegyenesen át a volt kempingen a Nikéhez és onnan le a Pálosokhoz. Tizenhat kilométer lett a vége, két óra tíz perc menetidő alatt, sok fotóval. 

Szuadó 17

$
0
0
  Régóta terveztem a Szuadó teljesítménytúrát. A hosszúra szerettem volna menni, de úgy alakult, hogy csak a rövid fért bele az időmbe. Amúgy is terveztem futást szombatra így adta magát a lehetőség. Hét harminctól lehetett indulni a rövid távon, ezért már hétkor megérkeztem az Éger-völgyi Teca mama kisvendéglőhöz. Szerencsésen találtam parkolóhelyet, később már nehezebb lett volna! A nevezés nagyon gördülékenyen pikk-pakk ment. Rákérdeztem a szervezőknél, hogyan nyitnak a pontok. Hat km/órával számolták, ennél azért gyorsabban tudok menni, nem baj úgyis terveztem, hogy megnézem a Fekete kökörcsineket, így legalább az is belefér. Amíg várakoztam, hogy elindulhassak, folyamatosan jöttek az ismerős arcok. Leginkább a 40-esre mentek, de voltak páran akik mint én megelégedtek a 17-el is. 
  7:25-kor indítottam a lépésszámlálómat, de pont ekkor toppant be András és Kálmán, váltottam még velük pár szót így fél nyolckor csaptam a lovak közé is nekiindultam a távnak. A lendület nem sokáig tartott, mert a nemrég kikotort Éger-völgyi tónál rögtön megálltam fényképezni. Pár kép aztán futás tovább. Az első patak átkelés még megúsztam száraz lábbal, de aztán az amúgy száraz turistaút helyenként mocsárrá változott és ezeket már nem mindenhol tudtam kikerülni. A zöld jelzésen több túratársammal kapaszkodtunk fel a Mohosi-kis-kútig. Itt volt az első ellenőrzőpont, majd két kilométer táv és száztíz méter szintkülönbség után. Pecsét aztán ismét csak meredek felfelé következett. Égertetőnél már lankásabb volt a terep, de annál nagyobb sárfoltokat kellett kerülgetni. Több ízben az erdőbe kellett letérni, mert az ösvényt bokáig érő víz és cuppogós sár fedte. Párszor sikerült is megmerülnöm benne. Szép lassan, de biztosan emelkedtem a zöld jelzésen a Jakab-hegy déli oldalában. A piros háromszög elágazásánál letértem a zöldről és a panoráma-úton futottam tovább. 
Panoráma út mentén
Szép fenyveseken, tölgyeseken vezetett át az utam, mígnem elértem a cserkúti elágazást. Már csak pár száz méter választott el a második ponttól, de erősebb volt az indíttatás, hogy megnézzem az éppen nyíló Fekete kökörcsineket. Pár kilométeres kitérővel lementem a kék háromszögön, hogy meglessem a bókoló virágocskákat.
Fekete kökörcsin (Pulsatilla pratensis subsp. nigricans)
Tavaly már megismertem a területet, ezért gondoltam könnyedén megtalálom a virágokat. Sajnos nem így lett, mert ott ahol 2014-ben fotóztam nem találtam, de szerencsémre addig keresgéltem, amíg rábukkantam két tő kökörcsinre. Tényleg csak egy-két fotót készült, mert nem voltak még az igaziak, meg amúgy is sietnem kellett.
Cserkút feletti vidám házak
A Szedres ház és a Mézeskalács házikó is megért egy fotószünetet. Messze a távolban láttam a Babás-szerköveket, ahová tartottam. Nagyon távolinak, elérhetetlennek tűntek innen lentről. Aztán ahogy haladtam, egyre csak közeledtem és végül egy óra húsz perccel az indulás után megérkeztem a következő ellenőrzőpontra.
Babás-szerkövek
Ismerős ponttőr és egy kisebb tömeg fogadott a vörös sziklákon. Nem sokat időztem, mert be kellett hoznom a kitérő miatti csuszást. A kék kereszten, majd az ugyanilyen színű háromszögön a Sasfészek mellett elhaladva érem fel a Jakab-hegy platójára. 800 méter távon 160 méter szintet leküzdve pillanatok alatt a Zsongor-kőnél találtam magam.
Zsongor-kő és alatta Kővágószőlős
A Remete-barlangnál megbújt a pontőr, gyors pecsét, de ha már itt vagyok nem hagyhatom ki a kilátót sem. Rajtam kívül csak egy pár jött ide ki megcsodálni a Mecsek legszebb természetes kilátóját. Mindenki sietett az útjára?! Pedig kár emellett elmenni. Innen a kék jelzést kellett csak követnem egészen a Vörös-hegyig.
Kéktúra a medvehagymák között
Medvehagyma tenger és májvirág bokrok miatt lassítottam a tempómon. Két Mecsek maratonos srác utol is ért, majd lehagyott. A pálos kolostor romjait érintve kapkodtam a lábam lefelé. Sorban előztem azokat a túrázókat, akiket már a Babás-szerkövek előtt egyszer lehagytam, de a kitérőm miatt utolértek. A Szuadó-nyeregig együtt megy a két táv, itt viszont a 40-es leereszkedik Orfűre a Szuadó-völgyön keresztül. Nekem a rövidebben viszont nem lefelé, hanem felfelé kellet mennem a Vörös-hegyre. Innentől a két futó sráccal előzgettük egymás, hol én, hol ők mentek elől. az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ők elkavartak és csak azért tudtam elébük kerülni.
Bogláros szellőrózsa (Anemone ranunculoides)
Persze én meg pár fotószünetet iktattam be, például mert megláttam az idei első Bogláros szellőrózsámat. A cél előtti utolsó negyedik ellenőrzőpont a Vörös-hegyen volt, pont a zöld háromszögi letérőnél. Még egy csokit kaptam, immár a másodikat, legalább nem veszekednek a gyerekek! A zöld háromszögön pedig elindultam lefelé az Éger-völgybe.
Dr. Horvát Adolf Olivér emlékkő
Jó kétszáz méter után értem el a Dr. Horvát Adolf Olivér emlékkövet. Már régóta terveztem, hogy felkeresem az emlékhelyét, amelyet a Mecsek egyesület emelt a híres botanikus, a mecseki flóra kutatójának a tiszteletére. Hamarosan az Orfű-Pécs kerékpárúthoz lyukadtam ki, majd a Dél-dunántúli piros túra szentkúti bélyegzőhelye következett. Innen a piroson, egy darabig aszfalton futottam. Pont jött egy terepjáró három erdésszel a fedélzetén, kedvesek voltak, mert a kocsinak felemelt sorompót nem csukták le az orrom előtt, hanem megvárták még én is elfutok alatta! Majd a pöfékelő autó elhajtott mellettem az emelkedőn, ez már nem esett annyira jól!
Aranyos veselke (Chrysosplenium alternifolium) a patak parton
Pillanatok alatt lent találtam magam az Éger-völgyben. A patak parton hatalmas Aranyos veselke bokrok virítottak. Szerencsémre ezen a szakaszon hidak vannak a meder felett, ezért már csak egy dagonyázó részt kellett kikerülnöm.
Mecsek Maraton Team
A Mecsek maratonosok itt előztek meg végleg. Ezen a részen újabb csillagvirágos területeket találtam, a héten már fotóztam őket, ezért nem hasaltam neki.
Éger-völgyi tó
A szép türkizkék színű tónál viszont még megtorpantam egy kissé. Tíz óra után tíz perccel értem vissza a Teca mama kisvendéglőjéhez. 
Teca mama kisvendéglő
  Két óra negyven perc volt a bruttó menetidő, az eredetileg 16,3 kilométeres távból nekem sikerült 20,8-at csinálnom. A 650 méter színtből meg kb. 850-et. A célban megkaptam az oklevelemet, kitűzőmet, majd a jól megérdemelt virslik elfogyasztása után indultam haza. Szép időben, szuper szervezés mellett, ragyogóan telt a délelőttöm. Innen is köszönök mindent a szervezőknek!

Kakasmandikó túra

$
0
0
  A kislányomék osztálykirándulásra Sasrétre mennek, ezért gondoltuk felderítjük a terepet. Szuadó után még kihasználtuk a napos délutánt és kiautóztunk a Zselic szívébe. Ők busszal és az almamelléki kisvasúttal fognak utazni, de a menetrend szerint csak április végétől közlekedik a kisvasút, ezért mi autóval mentünk be egészen a Kikerics erdei iskoláig. ha már erre jártunk nem hagyhattam ki az éppen virágzó kakasmandikókat sem. 
Kakasmandikó (Erythronium dens-canis)
Nagyon szeretem a Zselicet, szép dimbes-dombos lankáit mindig megcsodálom. Csak sajnos nagyon keveset jutok ki ide. Hatvan kilométerre van Pécstől, egy órán belül kényelmesen elérhető. Szigetvárig a hatoson, onnan pedig Kaposvár felé a hatvanhetesen kocsikáztunk egészen a Terecseny utáni elágazásig. a tábla szerint innen még öt kilométer az sasréti vadászház és az a melletti erdei iskola. A sorompó nyitva volt hát elindultunk! Jó darabig Somogy és Baranya megye határán vezetett az utunk, majd visszamentünk Baranyába. Az első meglepetés akkor fogadott amikor megérkeztünk a Sasrétre. Ott állt a kisvasút a megállóban, páran még ültek is rajta. Vagy a jó idő miatt már a hétvégén is közlekedett, vagy valakik lefoglalták! Ezt már nem fogom megtudni. 
Kikerics erdei iskola, Sasrét
A másik meglepetés akkor fogadott amikor leparkoltunk az erdei iskola előtt. A kocsiból kiszállva rengeteg csillagvirág fogadott az árokparton. A Mecsekben ezeket keresgélni kell itt meg töménytelen mennyiségben ott van a lábunk alatt. Szétnéztünk a hát körül, majd elindultunk egy rövid sétára a almamelléki ősbükkösben kialakított tanösvényen. 
Bogláros szellőrózsa (Anemone ranunculoides)
Berki szellőrózsa (Anemone nemorosa)
Rengeteg tavaszi virág nyílott a hatalmas, 200 éves fák között. A csillagvirágok, hóvirágok és keltikék mellett, bogláros és berki szellőrózsát is megfigyelhettünk. A medvehagymák között sárga tyúktaréj és erdei galambvirág is akadt bőven. 
Sárga tyúktaréj (Gagea lutea)
Erdei galambvirág (Isopyrum thalictroides)
A Biedermann család építette vadászkastély előtt is megálltunk egy percre. Megcsodáltuk a 20. század elején épült, ma vendégházként üzemelő épületet. 
Sasréti vadászkastély
Innen meg sem álltunk a bőszénfai Nemzedékek parkjáig. Itt kiszállt a család és amíg én a mandikókat fotóztam, ők játszottak a szuper játszótéren. Húsz percet mondtam, de aztán mikor megláttam őket és elkezdtem fotózgatni, úgy elrepült az idő, hogy egy óra múlva értem vissza Bőszénfára. 
Közeli kakasmandikó
Kakaska
Nagy egyedszámban vannak idén a virágok, tavaly már voltam itt akkor szerintem sokkal kevesebb volt. Népiesen tavaszi ciklámennek is nevezik ezt a kora tavaszi szépséget. 
Kakasmandikó dömping
Természetesen hazánkban védett, egy tő eszmei értéke 50 000.- forint. Magyarországon igencsak ritka liliomféle a Zselicen kívül az Őrségben a Vendvidéken és Dél-Zalában fordul elő nagyobb területeken. 
Bókoló kakasmandikó
Ezen kívül kisebb foltokban a Somló-hegyen és a Tornai-karszton találhatjuk meg. Csodálkoztam, hogy ebben a ragyogó időben rajtam kívül senki sincs a területen. A sár is felszáradt a héten, fények is voltak, szóval minden adott volt! Aztán mikor indultam megjelent egy kamerás csapat, valamiféle oktatási filmet forgattak, amiben szerepelni fog a virág is. Keresztbe kasul bolyongtam az erdőben, szebbnél-szebb kakasmandikókat találva. Nehezen tudtam őket otthagyni, csak amikor megláttam, hogy mennyi az idő, akkor intettem búcsút nekik. 
Nemzedékek parkja, Bőszénfa
  Az apró kis zselici településnek nagyon jó játszója van, így nem hiányoztam a gyerekeknek. Nem mellesleg van itt Szarvasfarm, Meseszálló. A lurkók igazán jól érezhetik itt magukat a Zselicben, főleg ha még a Katica tanyára is ellátogatnánk. Megbeszéltük, hogy ezután sűrűbben jövünk erre! hazafelé Szigetvár előtt még beiktattunk egy pár perces megállót a Magyar-Török Barátság Parknál. 1994-ben létrehozott park közelében áll I. Szulejmán szultán sátra az 1566-os Sziget vári ostrom során. Zrínyi Miklós 2 500 fős serege védte a várat, a szultán 60 000 katonájával szemben. A csatát végül hősies küzdelemben elvesztették Zrínyiék, de ezt már a török uralkodó nem élhette meg, pár nappal a végső csata előtt elhalálozott. 
Zrínyi Miklós és I. Szulejmán szultán szobra

Medvehagymás, kökörcsines kedd reggel

$
0
0
  Négy húszkor ébresztő, készülődés után irány a Tettye. Hatan gyűltünk össze ötkor a Tettye-téren. Dömörkapu, Kis-rét, Misina és Tubes útvonalon a többiekkel tartottam. Ott elköszöntem tőlük, mentek tovább a Remete-rét felé én meg felmentem a kilátóba.
Tubesen a csapat
Pont jött fel a Nap, de a ködös időben a Zengőig sem lehetett ellátni. Nem is időztem soká a Tubesen, a sárgán lementem a Rotaryra. De ezúttal nem a csillagvirágok felé, hanem az északi ágra. Most van a medvehagymák szezonja, telistele van az erdő alja a zöld, fokhagyma illatú csódával. Csak az ösvények maradtak ki a szórásból.
Medvehagymák a Rotary körsétány mentén
Virágzásig még van pár hét, de érdemes most felmenni szedni pár szállal a reggelihez, vacsorához... Pár hete már láttam bókoló fogasírt a Meleg-mányi-völgyben, de most már a Tubes oldalában is beindultak.
Farkasölő sisakvirág (Aconitum vulparia) levelei
Dömörkapu felé menet a sípályánál már megjelentek a farkasölő sisakvirág levelei, valamint kicsit lentebb már a keleti zergevirág levelei. A zergevirág hamarosan nyílhat, a sisakvirágra még nyárig várni kell.
Keleti zergevirág (Doronicum orientale) levelei
A vidámpark előtti parkolóban már két autó is volt, ekkor már gondoltam, hogy vannak a leánykökörcsinnél, aztán mire leértem már hárman hasaltak a virágok körül. Később még egy úr érkezett! Nagy volt a forgalom a Flóránál. A túl korai órában csak kevés virágot találtam nyílva ezért inkább elszaladtam a tömeg elől.
Leánykökörcsin (Pulsatilla grandis)
Tavaszi héricseket nézegettem, de ők még váratnak magukra. Keltikékből viszont már van bőven! Leginkább odvas, de akad ujjas is. Ahol nem nyomja el a medvehagyma ott nagyon jól lehet érezni az illatukat.
Odvas keltikék (Corydalis cava)
Hét elmúlt már mikor elindultam lefelé az Írma úton a Tettyének. Sok-sok májvirág mellett már nyílnak a meténgek és a galambvirágok is. Csak rájuk kevesebb figyelem fordul. Remélem a leánykökörcsinek is megússzák a szezont. De sajnos sok a kíváncsi turisták, fotósok áldozatává fog esni. Hét húszra értem haza, laza tizenhat kilométer után, aminek az eleje jó tempós volt, a vége viszont már kevésbé!
Viewing all 651 articles
Browse latest View live