Quantcast
Channel: Onedoor
Viewing all 652 articles
Browse latest View live

Malomvölgyi futás

$
0
0
  Ma reggel egy újabb orchidea faj reményében keltem útra. Hasonló érdeklődésű, szellemiségű blog írójával, a https://turanaplo.wordpress.com/-al beszéltem meg egy találkozót a Malomvölgyi-tó péterpusztai parkolójában. Gondolkoztam, hogy futva vagy kocsival menjek ki, de aztán az szűkös időkeret miatt a kényelmesebb autós verziót választottam. Oda-vissza 18 kilométeres távba hétig nem fértem volna bele!
Malomvölgyi-tó
Korábban érkeztem, ezért még a futás előtt lementem a tó partjára, még napkelte előtt fotóztam párat, nagyon jól nézet ki ahogy a pára szál a tó felett. Majd még egy épülő útszakaszt is megnéztem, ami lehet az M60-as autópálya lesz, de erről nem találtam semmilyen információt a neten. 
Épülő út a Malomvölgyi-tó felett
Meg jött Szabolcs, megbeszéltük, hogy előbb futunk aztán jöhet a virág. Nem mentünk sokat csak egy kis kört, közben beszélgettünk erről-arról, kb. három és fél kilométer volt.
Malomvölgyi kis kör
  Ezután szerettük volna megkeresni a hússzínű ujjaskosbort, de sajnos ott ahol pár éve még volt most egy darabot sem találtunk. A területet teljesen ellepte a nád és méteres gazon átgázolva próbáltunk a nyomukra bukkanni. Sajnos mindhiába!

Nagyárpádi keresgélés

$
0
0
  Tegnapi kudarc után nem adtam fel és egy másik terület átfésülésére vállalkoztam ma reggel. Erre is látták korábban ujjaskosborokat, ezért bíztam benne, hogy ma reggel szerencsével járok. De sajnos csak fél sikerrel jártam. A leveleket már megtaláltam, de virágzásig még várni kell pár hetet! Legalábbis ebben reménykedem! 
Harmatos reggel
Miután derékig áztam a lápban. felmentem a Nagyárpád alatti dombokra és megcsodáltam Pécsett és a Mecseket. Lentről még csak a Misina a Tubes és Kelet-Mecsek magaslatai látszódtak, de ahogy feljebb kapaszkodtam előtűnt a Belváros, Tettye, Gyárváros a hőerőmű tornyaival és nyugaton a Jakab-hegy, előtte pedig kertváros panelrengetege is. 
Pécsi panoráma
Két éve járok erre a területre, mindig nagyon szeretek ide kijönni, de öröm nézni, hogy azóta turistatáblák terén, hogy fejlődik a környék. Akkor még csak a Magyar zarándok út festései voltak imitt-amott fellelhetőek, mára a Baranya zöldút és a határokon átnyúló úgynevezett Cross-border kerékpáros út is erre vezet. A tábla szerint Eszék kerékpáron innen 88 km.
Cross-border bike route
  Másfél óra alatt 5 kilométert "futottam"és sétáltam a lápban. Sok szép virággal találkoztam, de igazán egyik sem olyan különleges, ezért most róluk nem rakok fel képet!

Schneeberg és a Hohe Wand

$
0
0
  Ausztriai nyaralásunk egyik napján kerestük fel a Schneeberg lábánál elterülő Puchberg am Schneeberget. Kaiserbrunn-i sátrunktól egy óra autóútra van a hangulatos kis település. A Schneebergbahn innen indul és az 1800 méter magas Hochschneeberg a végállomása. A 42 perc alatt felzakatoló Szalamandra vasutat még Ferenc József avatta fel. Sajnos a szűkös költségvetésünk nem engedte meg, hogy kipróbáljuk a fogaskerekűt, de a település központjában azért tettünk egy kis sétát. A pályaudvar melletti szabadidőparkban sétálva gyönyörködtünk a felettünk magasodó 2000 méter feletti Klosterwappen és Kaiserstein csúcsaiban. 
Szalamandrás játszótér Puchberg am Schneeberg-ben
A gyerekek persze megtalálták a park szuper játszóterét és ki sem lehetett őket onnan robbantani. Amíg ők ott játszadoztak kerültem egyet a csónakázó tó körül és a vasútállomásra is bekukkantottam.
Puchbergből a Schneeberg
Kézfürdő
Puchberg-ben pihen a szalamandra vasút
Következő célpontunk a Sonnleiten melletti Sebastian vízesés volt. Pár kilométer autózás után a kitáblázott parkolóban leraktuk a kocsinkat és rövid sétával megközelítettük a környék legnagyobb zuhatagához. Pont jókor értünk ide, a nap megsütötte a sziklákat ideális körülményeket teremtve ezzel a fotózáshoz. Séta közben még erdei ujjaskosborhoz is volt szerencsénk!
Sebastian vízesés, Sonnleiten
Erdei ujjaskosbor (Dactylorhiza fuchsii)
Délutáni programként a Hohe Wand platóját szemeltük ki, de még mielőtt oda indultunk volna ismét megálltunk a Puchberg-i játszótéren. Amíg mi a gyerekekkel játszóztunk a feleségem a közeli Billa áruházban ebédrevalót vásárolt. Rövid ebédszünet után már indultunk is Maiersdorf felé, hogy aztán onnan felkapaszkodjunk a sziklák tetejére.
Hohe Wand sziklái
Rengeteg mászóútvonal, klettersteig visz fel a platóra, mi a kényelmesebb autós utazást választottuk. Szombat, vasárnap és ünnepnap fizetős az út (2 euró/autó), hétköznap nem. A szerpentinek leküzdése után beértünk a fenyvesek közé. Első utunk a Sky walk kilátóhoz vezetett. Kisfiam elaludt az autóban, ezért csak a lányommal sétáltunk ki a lélegzetelállító kilátóhoz. Sok képet láttam róla, régóta terveztem, hogy eljövök ide, de a valóságban sokkal szebb mint a neten! Mielőtt lemenne az ember a vasszerkezetre egy becsületkasszánál honorálhatja a kilátást az építtetőknek. 6-15 évig 1 euró, felnőtteknek 1,80 euró.
Kilátás a Hohe Wandról

Sky walk kilátó, Hohe wand
Következő állomásunk a Hohe Wand Naturpark volt, itt csekély belépő ellenében (felnőtt 1,80 euró, gyerek 6-15-ig 1 euró) egy tanösvényen sétáltunk végig. Volt itt minden gyerekeknek játszótér, akadálypálya, állatsimogató, felnőtteknek kilátó és alpesi virágoskert! A virágoskertben természetesen a havasi gyopár tetszett legjobban. A gyerekeket pedig a csúszó drótkötélpályának tudtak nehezen búcsút inteni.
Havasi gyopár (Leontopodium nivale)
Kilátó
Schneebergblick
Alpin und Heimatmuseum, Hohe Wand Naturpark
Drótkötélpálya
Estére értünk vissza kaiserbrunn-i sátrunkhoz, vacsora után senkit sem kellett altatni, pillanatok alatt álomba szenderedtünk. Mindenkinek csak ajánlani tudom a környéket, rengeteg élmény várja a kicsiket és a nagyokat egyaránt! 

Kórházkör

$
0
0
  Semmi különös nem történt ma, csupán futottam Gáborékkal egy kórházkört. Háztól házig 1 óra 8 perc volt. A 12 kilométeres táv pedig azt jelenti, hogy bőven 6 perc/km alatt mentünk! Jó volt végre csak futni és nem mással foglalkozni. Az elmúlt napok nem igazán a mozgásról szóltak, sokkal inkább a keresgélésről. Végig lógott az eső lába, de csak villámlott, megúsztuk az esőt. Még most sem ért ide! A napokban sok csapadék lesz, ezért nem tudom hogy merre fogok tudni menni, de ha lesz egy kis ablak akkor még a héten jó lenne egy hosszabbat menni, hogy aztán jövő héten rápihenjek a Kinizsi 100-ra. Egyre többször jön szóba, mit vigyünk? Hogyan menjünk? ... Most ennyi hamarosan újra jelentkezem!

Ziller-völgyi Alpok: 6. Leereszkedés és hazaút

$
0
0
  Régóta húzódik a  történet, ezért gondoltam összegyűjtöm az előzményeket ide mielőtt még az utolsó nap eseményeire térnénk:
  1. Megérkezés
  2. Dél-tiroli kalamajka
  3. Gigalitz
  4. Greizer hüttéből az Olpererhüttébe
  5. Friesenbergsee és a Petersköpfl
  Hakival felkeltünk hajnalban napkeltés képeket készíteni a Friesenberghaus teraszáról. Hüvös volt odakint, sapkában, kesztyűben majd odafagytunk. Jó korán kimentünk, ezért sokat vártunk míg kivilágosodott. a felhők jöttek-mentek de szerencsére a szemközti hegyek (Hochfeiler, ) jól látszottak. Amikor már teljesen átfagytunk bementünk melegedni a házba.
Friesenberghausi panoráma
Zillertali-Alpok vonulatai
Ekkor már a többiek is ébredeztek, összeszedtük hát cuccainkat. A teraszon reggeliztem, nem kapkodtunk, mert mára már csak egy rövid két órás séta várt ránk. Mialatt mi készülődtünk jöttek mentek a csapatok. Főleg indultak, de érkezett egy magyar csapat is lentről a víztározótól. A Hoher Rifflert nézték ki maguknak, nem tudom aztán sikerült-e nekik? A hüttelakók nagy része az Olpererhütte felé vette az irányt, de sokan követtek minket lefelé a Schlegeis Stausee parkolójához. A zenész csapat is erre jött, véget ért a túrájuk elindultak hazafelé.
Friesenbergsee
Már indulófélben voltunk, amikor még lementem a tengerszem partjára. Ezúttal arra az oldalára, ahol tegnap még nem jártam. A látvány magával ragadó volt és olyan érzésem volt mintha ezt már láttam volna valahol! Ha emlékeim nem csalnak egy Deuter katalógusban szerepel a  hely. A képen a távolban a hófedte, sziklás hegycsúcsok, középen túrázok kelnek át a hídon, alatta pedig a Friesenbergsee és annak vízében tükröződnek az előbb leírtak. Olyan szerencsés voltam, hogy pont jártak arra kirándulók, de persze az én képem nem lett annyira profi, mint a Deuter fotósainak. Gyorsan visszaszaladtam és riasztottam a többieket is, hogy ezt meg kell néznetek. Így még egyszer lementem a partra.
Eastern Walking tour 2014
Készült csapatfotó és fotószünetes, zászlós kép is! Mire mindannyian kiéltük fotós vágyainkat már a Friesenberghaus lakóinak nagy része elhagyta a házat. Egy szlovén csapat, aki elsőre elindult az Olpererhütte felé, követett csak minket lefelé. Végig egy széles gleccser vájta U alakú völgyben vezetett az utunk. Igazi alpesi hangulata volt a tájnak, zöld legelőkön tehenek legelésztek és a távolban szürkésfehér hegyek magasodtak.
Lefelé menet
A Friesenbergsee vízét levezető patak egy nagy tereplépcsőn átbukva jó pár méteres vízesésben esett alább. Később beértünk egy kétfős hölgy csapatot, akik épp egy hídon keltek át ami keresztezi a patakot. A háztól még látszó víztározó menet közben eltűnt, folyamatosan visszafelé néztem a hegyekre. Sajnáltam, hogy nem sikerült felmennünk a Riffler-re. De annyira tetszett a hely, hogy tudom én még ide vissza fogok jönni! Ha nem is egy-két éven belül, de egyszer biztosan. Közben beérünk a törpefenyves régióba, elhagytuk azt a gerincet, ami kitakarta a tározót. Egy kerítéssel elzárt részen vezetett át az ösvény. Gondolom ide terelik be éjszakára az állatokat? Egyre több turistával és helyi emberkével futottunk össze. Volt aki igazi bőrnadrágban, "népviseletben" volt, hosszú fa "túrabottal" a kezében.
Friesenbergalm
Hamarosan egy nagy mezőre értünk ki, apró kis házacska jelezte, hogy megérkeztünk a Friesenbergalm-hoz. Lápos, vizenyős részen vezetett át az 532-es jelzésű túraútvonal, fapallók segítségének köszönhetően nem cuppantunk bokáig a sárba.
Schlegeis Stausee a magasból
Újra előkerült a Schlegeis Stausee, innen látszott csak igazán a monumentális gátja. 731 méter széles és legmagasabb pontján 131 méter magas a gát. 2000 méteren lehettünk, amikor elhagytuk a nagy tisztást, rövid törpefenyves rész következett, de észre sem vettük és már lent voltunk a fenyőerdők között.
Hatalmas víztározó a Ziller-völgyi Alpokban
A fenyvesekben kissé lemaradtam, mert itt-ott még feltűnt a tó illetve egy-két légyölő galóca késztetett megállásra. Innen már pár perc séta volt a parkoló.
Bringások a gáton
Az autónál próbáltuk magunkat rendbe hozni, átöltözni ... Egy csoport kép után még sétáltunk egyet, mert szépen látszott a víztározó és távolban a Schlegeis gleccser! Két nappal ezelőtt semmit sem láttunk belőle, de most gyönyörűen látszott a gleccser karéj, de sajnos a mögötte lévő 3000 méter feletti csúcsok most is felhőben voltak.
Felhők alatt a visszahúzódó gleccser
A gátra is felmentünk egy pillanatra, majd búcsút intettünk a Ziller-völgyi Alpoknak és a Schlegeis alpenstrasse-n visszaindultunk Mayrhofen-be. Az első szupermarketnél megálltunk vettünk magunkhoz szénhidrátot, otthonra egy kevés ajándékot, aztán irány Magyarország. Egy pillanatra megálltunk a Krimml-vízesés felett egy parkolóban, de csak pár kép erejéig. Délután ránk szakadt az ég, de ez minket már nem zavart, mert közeledtünk kis hazánk felé.Szombathelyig utaztunk, ott finom vacsorával fogadtak, majd másnap vonatra szálltunk és Pécsre zakatoltunk.
Krimml-vízesések
  Nagyon nagy élmény volt ez a hat nap, sok impulzus ért! Abban bízom, hogy valamikor még, remélhetőleg mihamarabb visszajutok a csoportba. A Berliner höhenweg, a Hoher Rifler vagy épp a Schönbichter Horn visszavár! Köszönöm az Eastern Walking csapatának, hogy befogadtak és remélem még lesz alkalmam velük tartani!

Jakab-hegyre és vissza

$
0
0
  Szombati Kinizsi 100 előtt még szerettem volna egy hosszabbat menni, ki is néztem magamnak egy kb 30 kilométeres kört, hétfőre már rossz időt mondtak, ezért vasárnap kora reggelre esett a választásom. Megtöltöttem az ivópalackomat, beraktam a zsákba mindent amire szükségem lehet és ötkor elindultam. A Pécsi-sík volt az első úti célom. Tanakodtam, hogy vigyek két cipőt, mert az első 10 km aszfalt és aztán váltsak terepesre, de mivel alig fért be a zsákba a fényképezőgépem a cipő mellé, ezért itthon maradt a váltó cipő. Próbáltam óvatosan futni, vigyázni a talpára, hogy ne kopjon el. A belváros felett még illuminált fiatalok jöttek velem szemben, aztán, ahogy haladtam Szigeti város felé már egyre kevesebb emberrel találkoztam. Patacs után kimentem a hatosra és az utolsó másfél kilométert amellett haladtam. Itt sem volt nagy a forgalom és az út mellett van egy jó nagy sáv, ahol már nincs leaszfaltozva, így a cipőmre is tudtam vigyázni. Pompás sisakoskosbor miatt mentem és nem is kellett sokáig keresnem gyorsan meg lett.
Pompás sisakoskosbor (Anacamptis palustris subsp. elegans)
Két szép példány
Ugyanott ahol tavaly is fotóztam, most is több tő virágzik már. Vannak már egészen nagyok, de olyan is akad, aminek még kell pár  nap, hogy a teljes pompáját elérje.
Szibériai nőszirmok közt egy fiatal pompás kosbor
Szibériai nőszirom még rengeteg látható, de mocsári már alig és nyári tőzikével is csak egy helyen találkoztam. Azok viszont szépek voltak.
Nyári tőzike (Leucojum aestivum)
Pillanatok alatt teljesen eláztam a cipőmben állt a víz, de tudtam mire lehet számítani! Én akartam ide jönni! Az amúgy is vizenyős terület, a napokban rengeteg vizet kapott, ezért alap volt a bokáig süppedés.
Ebben bóklásztam fél órát!
Felhők mögé búvó Jakab-hegy
Röpültek a percek és már fél hetet mutatott az órám mikor átmentem a síneken és Cserkút felé fordultam. A Cserkúti csárdától megy fel a piros háromszög jelzés a falúba, de én nem mentem vissza addig, helyette egy másik úton kapaszkodtam fel a Jakab-hegy déli lejtőire települt apró kis falvacskába.
Árpádkori templom, Cserkút
Pár kép az Árpádkori templomról és már mentem is tovább felfelé a Jakab-hegyre. A piros négyzet, a kék háromszög és a mecseki zöldút jelzése egy darabig együtt vezet, majd Cserkút végét jelző táblánál a kék háromszög leválik és elindul a Jakab-hegyre.
Színkavalkád
Én is erre kanyarodtam és bele bele sétálva igyekeztem a felfelé. A Szedres ház és a Mézeskalács házikó után bementem az erdőbe.
Már lentről láttam, hogy a hegy felhők mögé bújik, csak néha-néha látszott ki mögüle. Panorámában ezért nem is reménykedtem. Nem is volt, ahogy egyre feljebb értem bementem a ködbe és a Zsongor-kőnél is csak az alattam lévő fákig láttam.
Ködös Zsongor-kő
Hallottam Cserkút és Kővágószőlős zajait, de esélyem sem volt, hogy lássam őket. Viszont az erdő csodaszép volt, így ködösen. A medvehagymák már sárgultak, a madarak pedig folyamatosan csiripeltek! A kék sáv jelzésen mentem Remete-rétre, szeretem a kőbabákat és még az Avargyűrű előtt láttam egyet ami nagyon tetszett!
Kőbaba
Lehetett vagy másfél méter magas és nagyon szép egyforma kövekből lett kirakva, precíz remek munka! Patacsi mezőnél szépek az új padok, a pihenőhely.
Megújult Patacsi-mező
Később fehér madársisakokat figyeltem meg az ösvény mentén. Majd a Vörös-hegynél kitértem a Cinke-tanya felé.
Cinke-tanya
Télen mikor erre jártam még csak készült az erdei pihenőhely, mára már várja a megfáradt turistákat. Azt kell mondjam nagyon szép lett! A tábla, az esőbeálló, apadok és a tűzrakóhelyek mind-mind a mai kor igényeinek megfelelőek! Érdemes letérni a kéktúráról, vagy érdemes ide túrát szervezni, mert megéri.
Kék sáv
A kék sáv nyiladékában megjelentek a nagyezerjófű bokrai, egyiknél videóztam is egyet, ahogy egy méh virágport gyűjtöget.

Remete-réttől a Mandulás felé futottam haza, itt-ott letértem az ösvényről, hogy kétlevelű sarkvirágot találjak.
Remete-rét
Már egy ideje keresem, de eddig nem jártam sikerrel. Azt kell tudni róla,hogy két egymást követő évben ugyanott nem nyílik, vagy legalábbis nagyon kicsi az esélye! Van hogy évekig lappang a földben és várja, a megfelelő körülményeket.
Közeli kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia)
Kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia)
Nem ritka, sok felé előfordul, de szerencse és sok-sok türelem kell hozzá. Ahol tavaly láttam ott most nem volt, de szerencsére a sok fáradozásom beért és egy bokor alatt megpillantottam. Még nem virágzik teljesen, de majd nyomon követem, ahogy növekszik. A májusi sok eső miatt a majomkosborok és a bíboros kosborok is már szinte teljesen elvirágoztak és a bangóknak, valamint a gérbicsnek sem tett jót a rengeteg csapadék. Teljesen bebarnultak, alig találni fotózható szép példányokat. Újdonság volt még a Mandulásban egy Madárfészek kosbor.
Madárfészek békakonty (Neottia nidus-avis)
Egy barátom találta és tegnap én is megnéztem. Az exkempingen át nyílegyenesen hazafutottam. A Nikénél már sütött a Nap és a Tenkesig is el lehetett látni. Kb 30 kilométer lett, vagy ötször leállt a lépésszámláló, ezért nem tudom pontosan! :( Öt óra és nagyon sok fénykép! 

Kórházkör felturbózva

$
0
0
    Mostanában sokat szenvedtem a lépésszámlálómmal. Mindig meg-meg állok fényképezni, ekkor szünetelteti a mérést és sokszor le is állítja. Ilyenkor mindig újra indítom, de zavar, hogy egy futás, három-négy részből áll össze! A másik meg. hogy kb. 7-8 órát bír az aksija, márpedig ennyi idő alatt nem fogunk beérni szombaton Tatára. Ezek miatt a kölcsönkértem a kislányom telefonját és felraktam rá a Nike+ android-os változatát. Az első benyomások nagyon jók, simkártya nélküli a készülék, ha a wi-fi-t is kikapcsolom akkor minimális a fogyasztása! Az esti kórházkörünk meg sem kottyant neki és elég pontosan is mért. Egyedül amit sajnálok, hogy a teljes szintemelkedést nem írja ki, illetve sehol sem találom?! Ha szombaton nyolc-tíz órát bírna, akkor a teljes táv meg lenne a Nike+-ban, mert a maradékra ott lesz az Ipod Nano! 
Kórházkör
Laza futást terveztünk szerda estére, de az első kilométert leszámítva (eleje séta aztán emelkedő a Havi-hegyre) végig öt perc/km körül futottunk, néha még alá is sikerült menni. Ma reggel még mentem egy rövidet, de most már jöhet a pihenő a hétvégi Kinizsi100-ra!

Nagyárpádi tekergés

$
0
0
  Múlt hét keddi csalódás után ma reggel ismét kimentem Nagyárpádra. Most már nagy reményekkel közelítettem meg a helyet! Mondván tudom hol kell keresni a hússzínű ujjaskosbort! De hiába fáradoztam és hiába a sok csapadék még mindig ugyanúgy néznek ki a virágok. Sok a hajtás, de egyetlen egy sem virágzik, pedig átkutattam a területet. Nem tudom, talán napfény kell nekik most már hogy előjöjjenek?! Jövő héten újra próbálkozom! 
Nagyárpádi réten
Volt még egy kis időm és ide-oda futkároztam a környéken. Átmentem a Villány-Pécs közti vasúti sínek alatt, majd kifutottam egészen az M60-as autópályáig. 
M60-as autópálya alatt
Hatalmas hídon mentek felettem az autók, és nem csak a völgy felett ível a sztráda, hanem egyben a síneket is itt keresztezi. Visszafelé már a vasúti talpfákon kocogtam. Bíztam benne, hogy nem jön éppen vonat. Egy kilométer után inkább lejöttem róla és egy búzamező szélén visszatértem a már ismert útra. 
Síneken
Egy kis erdőfoltban medvehagymát találtam. Az őzek pedig jobbról, balról ugattak, majd mikor megláttak ugrálva menekültek előlem. Csak a kisebbik dombra mentem fel, aztán indultam haza. Útközben egy fotós ismerőssel is összefutottam. Nem virág miatt jött, hanem madarakat akart itt fotózni. Gumicsizmában, terepmintás ruhában beöltözve ment a búvóhelye felé. Ekkor az én cipőm már teljesen át volt ázva, gondoltam is milyen jó lenne nekem is egy ilyen csizma! Bár abban kicsit nehézkes lenne futni!
Mecseki tájkép


Újra a Mecsekben

$
0
0
  Múlt hét úgy alakult, hogy egyszer sem mentem fel a Mecsekbe futni, hétvégén a Pilisben, Gerecsében voltam a Kinizsi Százason, előtte meg kicsit rápihentem és csak a városban, illetve Nagyárpádon futottam. Egy vízhólyag még az elején zavart, de aztán menet közben észre sem vettem. Elég jól megúsztam ezt a majd húsz órás teljesítménytúrát! Arról majd később, most pár mondatban merre voltam ma hajnalban. Fél ötkor már az utcán voltam, a Tettyén keresztül a Dömörkapu melletti sziklagyepek voltak az első megállóhelyeim.
Napkelte
Itt ért a napfelkelte is! Tornyos sisakoskosborok még vannak, de lassan vége a Mecsekben a kosborszezonnak és átveszik helyüket a nőszőfüvek!
Tornyos sisakoskosbor (Anacamptis pyramidalis)
Újdonság volt a tarka nőszirom. Már nagyon vártam, szerintem a legszebb nősziromféle! Legalábbis nekem!
Tarka nőszirom (Iris variegata)
Felmentem a Misina-tetőre, majd miközben a sárga sávon ereszkedtem összefutottam a kedd hajnali "fejlámpás" futós csapattal! Már jó ideje nem tartok velük, mert öt előtt világos van és ilyenkor én már a virágokat keresgetem, fotózgatom. Beszélgettünk pár mondatot, majd a Rotary-nál elváltunk.
Turbánliliom bimbói (Lilium martagon)
Turbánliliomokra néztem rá, de még csak bimbósokat láttam. Pár nap, de lehet még egy hét is kell nekik, hogy kipattanjanak a szirmok és hátravágódjanak! Nem tudom, hogy mondják helyesen, de talán érti, aki már látta virágot! Lapistól egy jelzetlen ösvényen lesprinteltem a Remete-rétre! Pont akkor indultak a Mandulás felé a Mecsek-maratonosok, ők már nem láttak, de nem mentem utánuk, hanem Lukács Robi barátom segítségével megkerestem idei első nőszőfüvemet.
Kislevelű nőszőfű (Epipactis microphylla)
A pontos leírásnak hála meg is lett, de ezt hogyan veszik észre mások?! Olyan kicsi, kis vékonyka, hogy elsőre el is mentem mellette, csak visszafelé vettem észre! Kislevelű nőszőfű lett idén az első, de még kell neki pár nap, hogy teljes pompájában megcsodálhassam! Pár nap és visszatérek!
Kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia)
Mandulásban megnéztem a kilenc napja talált kétlevelű sarkvirágot! Most már teljes díszében ragyog! Már hazafelé tartottam, amikor még egy ibolyás gérbics is elém került. Nem is kerestem csak úgy lepillantottam az ösvény mentén és ott volt!
Ibolyás gérbics (Limodorum abortivum)
15 km lett a vége, jó kis átmozgatás volt a hétvégi 100 után. Remélem még a héten sikerül a Kinizsiről is írnom!

Futás teliholdkor

$
0
0
  Szerda esti kórházkörünkre K. Gábor drótszamárral érkezett, ezért csak R. Gáborral kocogtunk. :) Végig a hétvégi Kinizsi volt a téma. Egy órán át csak jöttek a történetek, a sztorik! A Surányin még egy-egy pohár sörrel is megünnepeltük a teljesítést! A Bálicsi úton lefelé jövet a panelházak között vörösen jött fel a Hold. Itt még nem álltam le fotózni, de miután szétváltunk az Ágoston téren és felértem  Tettye-térre már nem bírtam ki és megálltam fényképezni. A Rozsdás kilátóból, majd a magaslati útról is készült pár kép a mai teliholdról!
Havihegyi templom és a Hold
Telihold

Bolyongás a Misina-Tubes körül

$
0
0
  Tegnap is jó korán ébredtem és mentem futni, Most kicsit módosítottam az útvonalon és nagy kört tettem a Misina-Tubes körül. Közben volt két kis kerülőm. A Tettyétől az Irma úton felkaptattam a Dömörkapuig, onnan a Kis-rét következett, majd ott kicsit keresgéltem az erdőben, amiért mentem nem találtam, de helyette egy kis kétlevelű sarkvirágra bukkantam. A rétre visszamentem, onnan pedig egy jelzetlen csapáson felfutottam a sárga kereszt jelzéshez, aztán ezen mentem egészen a Lapisi műútig.
Tv-torony
Hátra-hátra fordultam, hogy a Tv-tornyot lássam a reggeli fényekben. Turbánliliomokra most is ránéztem, de még semmi változás a keddi állapotokhoz képest. Viszont pár tő sárga gyűszűvirágot láttam útközben.
Sárga gyűszűvirág (Digitalis grandiflora)
A Sós-hegyi kilátónál már régen voltam, ezért most útba ejtettem. Panorámában nem reménykedtem, azt már a Magaslati úton láttam, hogy nem jó, de mit lehet tudni alapon felsétáltam. A város szép kontrasztosan látszott, de a csak a Villányi-hegységig lehetett ellátni.
Délre tekintek a Sós-hegyi kilátóból
A szokásos utamon leszaladtam Remete-rétre, ránéztem a kislevelű nőszőfűre, sajnos úgy fújt a szél, hogy mindig bemozdult a virág.  Pár értékelhető kép azért sikerült!
Kislevelű nőszőfű (Epipactis microphylla)
Szentkúthoz lefutottam, majd vissza a piros sáv jelzésen, hogy aztán a Mandulás felé fordulva fussak haza. Meglepődtem mikor bogyós lónyelvű csodabogyókat láttam.
Lónyelvű csodabogyó (Ruscus hypoglossus) bokor
Mást sajnos nem találtam. A szarvasbangók virágai már az utolsó napjaikat élik, a majomkosborok pedig le is virágoztak. Három óra futás után jó esett a Mandulásban a frissítés! Onnan a Kikelet és a Francia emlékmű felé siettem le a városba. 20 kilométer lett a vége, 3 óra 20 perc alatt!
Kilátás nyugatra a francia emlékműtől

Méhbangó

$
0
0
  Tavaly egyszer tudtam kimenni a méhbangókhoz és meg is találtam őket egyből. Idén ma voltam harmadjára és alig lettek meg. Kétszer lyukra futottam. Először lekaszálták azt a területet, ahol tavaly voltak, utána meg hiába kerestem körülötte nem találtam. Ma is kinéztem és rövid keresgélés után már kezdtem belenyugodni, hogy most sem lesz meg, amikor elindultam hazafelé, lenéztem és ott volt egy tő gyönyörű rovarutánzó! Pont szerencsésen még a nap is megsütötte, olyan volt mint a mesében. 
Közeli Méhbangó (Ophrys apifera)
Oldalról
Három csodaszép virággal
Hazánkban fokozottan védett, mint mindegyik orchidea faj, eszmei értéke 250 000.- forint!

Tubes - Remete-rét

$
0
0
  Vasárnap reggel nem tudtam felkelni! Ezért hétfőn mindenképpen menni akartam, mert kaptam fülest piros madársisakra és már virágozni kezdtek a turbánliliomok is. Fél ötös indulás után a Szőlő utcán felsétáltam a Francia-emlékműig, majd onnan az erdőbe érve folytattam utamat. Manduláson, Bányász-úton végül a piros háromszögön első utam a tubesi János-kilátóba vezetett. A nap már bőven felkelt mire odaértem. A Papuk halványan látszott, de Badacsony körvonalát nem tudtam kivenni!
Pécsi látkép
Orfű felé
János-kilátó, Tubes
Nem is maradtam soká, mert rohant az idő és még sok felé el kellett menjek. A turbánliliomokhoz siettem, még nem mind, de már sok elkezdett kunkorodni. Volt amelyik árnyékban volt, de szerencsémre olyan is akadt, amelyiket telibe sütötték a felkelő nap sugarai.
Turbánliliom (Lilium martagon)
Az alábbi képen fentről lefelé haladva látszik, ahogy egyre jobban kinyílik a turbánliliom. Bal oldalt felül még egy ki nem nyílt is látható. Alul meg már teljesen hátravágódnak a szirmok.
Turbánliliom (Lilium martagon) nyilásának három fázisa




 Remete-rét volt a következő célpont. A kislevelű nőszőfüvet most sem hagyhattam ki, a nagy melegben egyik tő sajnos kifeküdt, de a többiek szépen tartják magukat.
Kislevelű nőszőfű (Epipactis microphylla)
Azon a helyen is megtaláltam a piros madársisakot, amit ajánlottak, de azon kívül még máshol is a lencse végre kaptam. Eddig keresgéltem és nem találtam, most meg egyből két hely is lett hirtelen!

Piros madársisak (Cephalathera rubra)




Ugyanígy jártam a sarkvirággal is. Hetekig kerestem most meg több helyen is csak úgy előbukkant. Nem is emlékszem de szerintem négyet-ötöt biztos láttam és egészen banális helyeken a turistautak mellett.
Kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia)
A Manduláson át futottam haza, a végén kapkodnom is kellett a lábam, mert mint mindig most is jól elszaladt az idő. Negyed nyolc volt mire leértem a városba, gyors zuhany aztán már mehettünk is az iskolába. Ebben az évben már a sokadik kullancsot szedtem ki magamból, most is belém fúródott egy, de a múlt héten is kettőnek sikerült rám másznia. Laza hét indító 11 km lett a vége!

Éjszakai Misina futás

$
0
0
  Ketten voltunk tegnap este futni. A gyerekekkel elhúztuk az időt a Zsolnay-negyedben, ezért fél kilenc helyett, csak fél tízkor csaptunk a lovak közé. Mondtam Gábornak, hogy változtassunk a jól bevált körünkön és menjünk fel a Tv-toronyhoz! Kicsit húzta a száját, de aztán belement. Lent a Búza-téren találkoztunk, onnan a Széchényi-tér felé vettük az irányt, majd a Hunyadi utcán elindultunk felfelé. Fejlámpát természetesen otthon hagytuk, de igazán nem is hiányzott. Végig aszfalton kocogtunk fel és le is. Körülbelül 40 perc alatt küzdöttük le a 400 méter szintet és a 6,5 kilométeres távolságot. Egy-két autó jött csak velünk szemben, azok fényében rosszabbul láttunk, mint mikor csak a csillagok és a Hold világított! Egy sráccal találkoztunk még, aki a koromsötétben, egyedül, kivilágítatlanul bandukolt fel a Tv-torony felé. Felfelé a szerpentineken, a Hotel Kikelet és az épülő állatkert felé mentünk, lefelé viszont egyenesen lenyargaltunk a Szőlő utcán. Hazakísértem a Gábort, aztán hogy még egy kicsit szenvedjek a Felsőhavi utcán felcammogtam a Havihegyi templomhoz és onnan már egyenesen hazafutottam. Másfél óra alatt 14.5 km lett a vége, nem kevés szinttel! Jó volt, remélem még sokszor futunk hasonlókat!
Misina futás részletei

Turbánliliom és Piros madársisak

$
0
0
  Péntek hajnal is a virágokról szólt, fél ötkor már indultam fel a Mecsekre. Az útvonalam a Tettye, Dömörkapu, Misina-tető, Kis-Tubes, Tubes, Lapis, Remete-rét, Mandulás volt. 15 kilométer nem egészen 3 óra alatt. Közte sok-sok fotószünettel! Már kezdenek sárgulni a farkasölő sisakvirágok, csak olyan korán voltam feléjük, hogy képet nem tudtam róluk készíteni.
Turbánliliom (Lilium martagon)
A turbánliliomok most a legszebbek, akad még bimbós, de már nagyon sok nyíló van. Sajnos a turistaút közeliek közül jó párat letéptek! :( Pedig védett, eszmei értéke 10 000.- Forint!
Méteres liliom
Nagyon sok helyen virágzik az egy méter magasra is megnövő gömbtermésű sárma. Utólag azonosítottam be, de képet most nem készítettem róla. Következő alkalommal bepótlom! Ő is védett 5 000.- Forint az eszmei értéke!
Piros madársisak (Cephalanthera rubra)
Hétfőn két helyen láttam piros madársisakot, most meg sem tudom számlálni, rengeteget találtam, a végén mikor már siettem haza, akkor volt amelyiknél meg sem álltam! Válogattam közülük, viszont volt egy ami nagyon tetszett, de a fényviszonyok nem engedték meg, hogy lefotózzam!
Piros madárka
Talán legközelebb sikerül! A kislevelű nőszőfű szép lassan levirágzott, de a környékén találtam pár érdekes virágot! Várom, hogy mi lesz belőlük!
Valamelyik nőszőfű féle
Szombaton HegyiKerék kerékpáros teljesítménytúra lesz, ezért mindenhol a HK felirat fogadott! Lapisig az útvonalukon mentem! Onnan ők mennek Vágotpusztának!
Hegyikerék festés és tábla
Két virág még ma reggelről. Az orlay murok néhol teljesen ellepi a tisztásokat, az ökörfarkkóró, pedig méteres magasságokig nő!
Orlay turbolya (Orlaya gramdiflora) tenger
Szöszös ökörfarkkóró (Verbascum phlomoides)
 

Kinizsi Százas

$
0
0
  Kezdjük az elején! 2012 január 17-én tragikus hirtelenséggel eltávozott közülünk Fábián Tamás tanárom, barátom. Később mikor Szegeden, Bonyhádon, majd Vasváron is megnyíltak az emlékhelyek, mindenhol láttam a gyűjteményei között a Kinizsi Százas jelvényeket, okleveleket. Akkor elhatároztam, hogy egyszer én is elmegyek és Tamás nyomdokaiba lépek. Teltek múltak az évek, majd tavaly ősszel bejött hozzám a boltba Gábor és megkérdezte:
- Nincs kedved eljönni velem a Vérkör-re?
A válaszom nem egy határozott igen vagy nem volt, hanem visszakérdeztem!
- Elmegyek, ha eljössz velem a Kinizsi százasra?
- Ok! - mondta határozottan Gábor!
Hirtelen át sem gondoltam mibe mentem bele, de az ígéret szép szó, így nem hátrálhattam ki, meg hát én akartam! A Vérkört tavaszra terveztük, de aztán idő és erőnlét miatt eltoltuk, de a Kinizsi az május végén van, azt nem lehet későbbre tenni. Ősszel elkezdtünk teljesítménytúrákra járni, 26, 42, 50 ...-es távokkal hangoltunk. 
2015.-ös Kinizsi Százas oklevél, kitűző ...
  A létszámkorlát miatti regisztráció is vicces volt! Megbeszéltük, hogy korán indulunk és valamelyik pesti helyszínen nevezünk! Március 14.-én hiába hívtam Gábort nem vette fel a telefonját, erre én önhatalmúlag beírtam az utolsó (7:45-8:00) indulást és a helyszíni nevezést! Gondoltam így legalább lesz időnk nevezni és biztosan nyitva lesznek a pontok! Arra nem gondoltam, hogy a nagy tömegen át kell majd vergődnünk! Ahogy közeledett a május 30.-a egyre többet jött szóba a túra. A végén már mindenkivel csak erről beszéltem! Mit vigyek, mit egyek, mennyit igyak ... Mindenkivel beszéltem, aki már végigjárta, mindenki adott pár jó tippet, mire figyeljek oda, mi az amit ne hagyjak otthon! A görcsöléstől kezdve a kidörzsöléseken át mindenre rákérdeztem!
  Péntek este összekészítettem a hátizsákomat, csináltam két sajtos bagettes szendvicset, sós multivitamint. De bekerült a zsákba 2 db energiaszelet, 4 db müzliszelet, 1 db Snickers, 1 db kókuszrúd, 3 liter víz és egy kis üveg kóla is. Vettem egy fél kilós pörkölt, sós földimogyorót, amit sajna otthon hagytam! :( Ez nagy hiba volt! Sok volt az édes és kevés a sós utánpótlás! Tízre kerültem ágyba és háromkor csörgött az óra. Negyed ötöt beszéltünk meg, addigra kellett kiérnem Borjádra. Gábor mondta, hogy fél órát szánjak az útra! De úgy elhúztam az időt, hogy négy előtt öt perccel álltam ki a garázsból. Annak rendje és módja szerint késtem is tíz percet. Klárival már vártak, átdoboltuk a cuccaimat és már indultunk is Budapestre. Az M6-os autópályán gyorsan felértünk, Budapesten azért kavartunk egy keveset, de még így is hétre Békásmegyeren voltunk. A parkolóban leukoplasztozás (sarokra, cicire), aztán mentünk a túrázok után a gimnáziumhoz nevezni.
Sorba állás a nevezéshez
A Veres Péter gimnázium előtt hosszú sor fogadott, beálltunk a végére, szerencsére meglepően gyorsan haladtunk. Vagy legalább is úgy tűnt! Pár perc múlva már bent voltunk, nekem az egyes asztalhoz kellett mennem, ahol a legtöbben voltak. Gábor egy másika asztalnál pillanatok alatt végzett. Aztán én is megkaptam az igazolófüzetemet, chipkártyámat! Elmentünk könnyítettünk magunkon, majd átsétáltunk a Víziorgona utcai rajthoz. Itt is sorbaállás következett és végül nyolc előtt pár perccel nekivághattunk a Nagy túrának! Elbúcsúztunk Kláritól, abban a reményben, hogy mihamarabb találkozunk Tatán!
Kinizsisek vonulnak az utcán
Az első kilométert a városban, jelzetlen utakon indult, bár a hömpölygő tömeg mutatta az utat, térképre nem volt szükségünk. Azt jó mélyre el is raktuk a hátizsákba. Sajnos helyismeretünk egyenlő volt a nullával, ezért ha itt-ott tévedek a leírásban, akkor előre is elnézést kérek. Budapestről kiérve a Puszta-hegy volt az első emelkedőnk. Rövid ideig a piros kereszten, majd később a piros sávon kocogtunk. Sorra előztük a túrázókat, az elején jó széles földes úton ez nem volt probléma.
Itt még tudtunk haladni
Később az erdőbe érve, már sok helyen beálltunk a gyalogosok közé és vártunk míg volt lehetőségünk előzésre. Az Ezüst-hegy előtt volt egy ellenőrzőpont, ahol csak csipogtattak, de nem pecsételtek! Későbbiekben nem volt ilyen pont! Pár kisebb kilátópont után értünk fel az 534 méter magas Nagy-Kevélyre. Hat kilométernél jártunk itt. Sokan megálltak, lepihentek, gyönyörködtek a kilátásban. Én is készítettem itt pár képet, de nem akartam sokáig megállni, mert nem akartam lemaradni társamtól.
Nagy-Kevélyen
 A rövidebb távok résztvevőivel együtt mentünk még itt, ezért sok helyen nagyon zavaróan sokan voltunk! Hosszú ereszkedésbe kezdtünk egészen a Csobánkai-nyeregig. Körülbelül négy kilométer lehetett ez.
Lefelé a Kevélyről
Összefutottunk Jetivel is, beszélgettünk pár percet, majd jó utat kívántunk egymásnak. Közben a piros sávról váltottunk a kék sávra.
Hosszú-hegy előtt
Erdőbe érve ismét beálltunk a sorba, voltak páran akik türelmetlenül tolakodtak, de mi próbáltuk tiszteletben tartani a túrázókat. Itt láttam az első orchideákat is. Madárfészket, bíboros, fehér madársisakot és még egy ibolyás gérbicset is láttam futás közben.
Felfelé a tömegben
Rövid szakaszon a kék sáv jelzésen mentünk, de még a Hosszú-hegy előtt áttértünk a zöld sávra. Ezt  jelzést követve értünk fel a Hosszú-hegyre. Volt pár pilisi kilátóhely, jó volt visszatekinteni a már megtett szakaszra.
Pilisi kilátás
Az első igazi ellenőrzőpont a Hosszú-hegyen volt. 14 kilométer után, már 700 méter szinttel a lábunkban. Itt már pecsétet is kaptunk. Eddig a séták ellenére is jó tempóban tudtunk haladni. A melegben ittam sokat a puttonyomból, de enni eddig még nem ettem
Hosszú-hegyi pont ellenőrei
Három km ereszkedés következett a Szántói-nyeregig. Itt sok autó várta a túrázókat, sokan depóztak útközben. Kevés cuccal mentek és autón vitték utánuk a frissítést, vizet... Ők a Kinizsi 100 light verzió teljesítői! Ezt egy túratárstól hallottam, de valahol igaza van. Mi egész napi kajával, ruhával készültünk, csak a vízutánpótlásra kellett figyelnünk.
Szántói-nyeregben
Az első bíboros kosbor mellet még elmentem, de emellett már nem tudtam nem megállni. A kép nem lett a legjobb, de nem volt időm lehasalni köré.
Bíboros kosbor (Orchis purpurea)
A nyeregből ismét felfelé mentünk, hamarosan a panoráma útnak feltüntetett Pilisi szerpentinhez értünk. Valóban szép volt a kanyarokból a kilátás. Nem is igazán tudtam futni, mert mindig meg meg álltam. Előre megbeszéltük, hogy az elejét ne fussuk el, illetve a félféléket sem akartuk nagyon erőltetni, mondván a végén is kell az erő! Sok helyen ki volt írva, hogy ne vágd le a kanyarokat, én úgy láttam mindenki szépen szabályosan ment felfelé.
Pilisi szerpentinen
Lábunk alatt Pilisszántó, a távolban pedig eddigi utunk tűnt vissza. a Kevéllyel, Hosszú-heggyel. A nagy meleg egyre jobban zavart, nagyon izzadtam, azt vettem észre, hogy patakokban folyik végig a kezemen az izzadság!
Kinizsi Százas első 20 kilométere
Erdők és tisztások váltogatták egymást, mígnem elértünk egy jégkár, jégeső pusztította részre. Szomorú volt látni az életerős, de kettétört fákat, letört ágakat. Aztán a tetőre felérve a lankásabb részeken ismét kocogósra fogtuk.
Jégkárok a pilisi erdőkben
Rengeteg fehér zászpát láttam, nálunk a Mecsekben nincs, ezért nagyon megörültem neki. De sajnos virágzót még nem találtam. A Retyezátban is mindig így járok velük. Talán majd egyszer sikerül jókor jó helyen lennem.
Fehér zászpa (Veratrum album)
Lefelé menet bal lábbal belerúgtam egy fadarabba és ezután a jobb combon begörcsölt! A táv negyedénél jártunk és olyan hirtelen történt az egész, hogy egy pillanatra megijedtem. Hátrafeszítettem, sétáltam egy kicsit, aztán Gábor adott sós mogyorót, magnéziumot, ettől jobb is lett és mehettünk tovább. 25,5 kilométernél a Pilis-nyeregben volt a második pecsételőhelyünk. Innen már csak 99 900 lépés a cél!
Már csak 99 900 lépés a cél! Pilis-nyereg
A fenti vicces kiírás és nagy tömeg fogadott a ponton. Sorbaállás a pecsétért, sorbaállás a szendvicsért, üdítőért. A Mecsekben a teljesítménytúrákon nem szoktam hozzá az ilyen pontokhoz. Nem mondanám, hogy különösebben tetszett! Azt tudtuk, hogy kevés lesz az ellátás, de hogy az erdő közepén teherautóról árulnak arra nem számítottunk. Na mindegy ez van! Betoltam az egyik szendvicsem, meg ittam a sós multiléből. Hátha segít a további görcsök megelőzésében.
Pörög a biznisz!
Gábor vett egy kólát amíg én ettem, aztán pár perc után tovább is álltunk. Na nem sokáig, mert előbb pár tő fehér madársisak, odébb pedig jó néhány madárfészek békakonty miatt kellett fotószünetet tartanom.
Fehér madársisak (Cephalanthera damasonium)
 Madárfészek békakonty (Neottia nidus-avis)
A nyeregtől folyamatosan felfelé mentünk, de erdőben és nem is vészesen meredeken. A Kétágú-hegyről lefelé egy nagy rétre értünk ki. Nagyon pazar volt innen a kilátás Kesztölc és Dorog felé.
Kétágú-hegy alatt
Tömegesen lengedeztek az árvalányhajak, kedvem lett volna jobban körülnézni, biztosan vannak itt kosborok is. Le-le maradtam Gábortól, de csak tájképeket készítettem. Közben több túrázó is elhaladt mellettem.
Árvalányhajas mező
Lejjebb siklóernyősök próbálgatták szárnyaikat, de felszállni ekkor még nem szálltak. Felemelték a kupolát, majd leengedték.
Siklóernyősök Kesztölc feletti réten
Innen két kilométert sem kellett futnunk és már bent is voltunk Kesztölcön. A zöld sáv jelzést kékre váltottuk és jó ideig ezen haladtunk.
Kesztölc felé, távolban már a Gete
Kesztölcön volt az első vízvételi lehetőségünk, hála egy nagyon kedves családnak, akik egy kerti slaggal nagy örömöt okoztak rengeteg társamnak. Mi is megtöltöttük palackjainkat, ittunk pár kortyot aztán uccu neki az út bal oldalán az árnyékban haladtunk tovább. Innen is köszönjük a kedvessége!  Hot-dogot és jégkását is árultak, de most még nem próbáltuk ki.
Vízvétel Kesztölcön
A település végében a kék sáv keresztezte a 117-es főutat, majd szép lassan átértünk Dorogra. Követtük az előttünk haladókat, szerencsére ők jobban tudták merre kell menni. A rövidebb táv (40 km) itt volt a célja, innen már kicsit kisebb volt a tömeg, bár már egyáltalán nem volt annyira zavaró mint az elején.
Onnan fentről jöttünk
Boltok és kocsmák mellett simán elsétáltunk! Ez nagy hiba volt, mert Dorogról kiérve egyszer csak azt vettem észre, hogy a három literes tartályom kifogyott. Vízvételre pedig jó darabig nem volt lehetőségünk.
Dorogon
Egy többszörös teljesítő lány mondta, hogy innen már csak 2 km a Nagy-Gete. Ebben bízva vágtunk neki a felettünk tornyosuló hegynek. A 2 inkább 5 volt, az eleje nem meredek, de a vége még húzós is volt. Nagyon nem eset jól. Főleg mert sokat kellett a tűző napon menni.
Fel a Getére!
Csak 459 méter magas a Nagy-Gete, de mégis úgy érzem, ez volt a legnehezebb rész a túrában. Fél kettőkor nyitott a pont, mi fél három felé értünk ide. Eddig egész jó tempóban mentünk. Hat és fél óra alatt tettük meg a 41 km-es távot.
Kereszt a Nagy-Gete tetején
A csekkolás után pár méterre egy kisebb árnyékot adó fa alatt várt Gábor, amíg csináltam egy-két képet a keresztről. Megettem a kókuszrudat és ittam kicsit a kólából, de csak óvatosan, mert nem tudtam meddig kell még kibírni víz nélkül.
Szemben már a Gerecse
Rövid lankás szakasz után hosszú meredek lejtő következett. A fák közül kinézve messze a távolban egy nagy pipacsmező tűnt fel. Nagyon jól nézett ki fentről, ekkor még csak reménykedtem, hogy a túra érinteni fogja.
Le a Getéről!
Hosszan-hosszan, de szerencsére fák között árnyékban futottunk le. Itt még a lábam is jól bírta. Aztán mikor a völgybe értünk és a kék kereszten el kellett indulni felfelé, akkor kezdtem érezni, hogy a combom mindjárt begörcsöl. Lassítottam, egyszer meg is álltam, aztán tudtam folytatni. Száraz homokos egy nyomtávú ösvényben nehezen haladtam felfelé, le is maradtam Gábortól kissé.
Közeledünk a pipacsokhoz!
Tőkés-tetőre érve láttam, hogy rohamosan közeledünk a fentről látott pipacsmezőhöz. nem sokára melléjük is értünk. Itt megint leszakadtam, mert jó pár képet csináltam a piros rengetegről!
Pipacsos
Három felé jártunk itt, R. Gábor otthon maradt társunk, itt érdeklődött, hogy s mint állunk! Itt még dicsekedtem, hogy minden milyen jó, hét óra alatt 45 km-t mentünk. A pipacsokat elhagytuk és a Hegyes-kő magasodott a távolban. Gondoltam oda is felmegyünk, de aztán azt délről megkerültük.
Hegyes-kő
Jobbra kinézve a távolban Esztergom és a bazilika is feltűnt. 
Esztergomi látkép
Tikkasztó melegben, semmi árnyék nem volt, egy füves platón kocogtunk. Gábor csinált rólam egy képet, nem néztem ki valami jól. Vörös volt a fejem és mindenem csupa só volt. A pólóm, a bőröm mindenem fehér volt.
Hegyes-kő oldalában
A kék sáv jelzés bemegy Tokodra, de mi a kék kereszten kikerültük a települést, valahol itt csatlakoztunk ismét az országos turista sztrádára.
Kéktúra a Gerecsében
Az Unyi-patak medrét már közúton kereszteztük, hogy aztán a Tokodi pincékhez érjünk. Abban bíztunk, hogy itt lesz lehetőségünk vízhez jutni. Kút nem volt, de az Izabella pincénél árultak vizet és fröccsöt. Fél liter 100 Ft, vettem hármat és gyorsan betöltöttem a kamelbakbe. Nem lett tele, de egy darabig jó lesz gondoltam.
Izabella pince előtt
A leírás szerint Mogyorósbányán lesz víz legközelebb. Az 3 km ide, addig ki kell bírni ennyivel! Állítólag régebben az esőbeállóban ingyen osztogatottak a tokodiak vizet, most ott is árusítás folyt! :(
Kéktúra bélyegző Tokodi pincéknél
Három kilométeren közel 160 méter szintet kellett megmászni ami nem túl sok, de 1600 után már nem esett jól. Hátra-hátra tekintgettem, mert jó kirajzolódott merről jöttünk. Az elején még Gábor előtt mentem, aztán a fotózás miatt lemaradtam.
Kő-hegy oldalában, háttérben a Nagy-Gete és a Hegyes-kő
A Kő-hegyen volt egy kis ösvény, ma sem tudom mért mentem ki rajta, de megérte, mert a sziklákról pazar kilátásban volt részem. A Kinizsi nem érinti, de kb 30-40 méter lehetett a plusz, amit kár lett volna kihagyni. Egy kereszt is volt a sziklákra állítva.
Tát a Duna és Esztergom
Lábam alatt volt Tát, mögötte a Duna és a távolban még Esztergom is látszott. Megpróbáltam futni, hogy utolérjem társamat, aminek az lett a vége, hogy egy lösz mélyút aljában ismét begörcsölt a combom. Fiatalok jöttek felfelé sátrakkal, hűtőládával, én meg próbáltam a görcsöt kimasszírozni a lábamból.
Tokodi pincék, Hegyes-kő és a Nagy-Gete
Pár perc múlva jobb lett, de futni nem tudtam futni, gyalogolás közben viszont semmi panaszom nem volt. 50 kilométernél jártunk, még a fele vissza volt a távnak. nyolc és fél óra volt mire a mogyorósbányai Kakukk sörözőhöz érve lepihentünk.
Kakukk söröző, Mogyorósbánya
Szerintem vagy negyed óra volt, amit itt töltöttünk. Pecsét után, vettem fél liter kólát, másfél liter vizet és egy szendvicset! A szendvicset megettem, a kólát után töltöttem,  a maradékot megittam, a vizet pedig a tartályba öntöttem. Müzlit és magnéziumot is adtam a szervezetemnek. Minden ok volt, leszámítva a görcsöket. Az utcán rengeteg autó várta a fáradt túrázókat, volt aki átöltözött, volt aki lepihent, volt akit masszíroztak. Mi meg bandukoltunk tovább. A nyomos kút is üzemelt itt, sokan választották frissítőül hideg vizét.
Művelt terület a Gerecsében
Két ellenőrzőpont közötti leghosszabb szakasz várt ránk, Bánya-hegyig 20 km távot kellett teljesítenünk. Az első része erdős, árnyékos részen ment. Futni már nem futottunk, de jó tempóban tudtunk sétálni. Bajót melletti Öreg-kő kedvelt sziklamászóhely melletti pihenőben rengetegen sátraztak, piknikeztek, a gyerekek integettek!
Öreg-kői-pihenő
A Gerecsében itt láttam először madárfészek kosbort és madársisakokat. Erdős és nyílt területek váltogattak egymást. Folyamatosan emelkedtünk az Öreg-kőig, majd onnan Péliföldszentkeresztig süllyedtünk.
Valahol a Gerecsében
Egy tisztásra érve két kút is várt minket és egy Mária-szobor. Feltöltöttem kis palackomat, ittam pár kortyot, aztán míg Gábor ugyanígy tett körbefotóztam a helyet. Jó hangulatú kis lépcsős kegyhely volt, két foglalt forrással.
Mária-kút, Péliföldszentkereszt
A kálvária stációi mellett elhaladva értük el a kolostor épületeket és a templomot. Állítólag nagyon finom sütit árulnak itt a kávézóban, de ezt csak utólag tudtam meg, így most kihagytam, de legközelebb ha erre járok megkóstolom.
Péliföldszentkereszt
Kb. egy kilométer aszfalt következett, Itt a bokorban könnyítettem magamon, ezt csak azért írom ide, mert eddig és ezután sem álltam meg emiatt. Tudom ez nem egészséges, de nem volt ingerem és valószínű mindent kiizzadtam menet közben.
Még mindig látszik a Gete
Valahonnan innen telefonáltam haza, jó éjt kívántam a gyerekeknek, aztán indultam tovább a Gábor után mert megint lemaradtam. Kökényes hegygerincig ismét jókora emelkedő várt ránk. De emlékeim szerint nem volt vészes és már át is értünk a Bika-völgybe, a műútra.
Bika-völgy
Itt már nem hagytam ki a hot-dogot és a Multinavigátoros szóda is nagyon jól esett. Gábor nem evett, mondta hogy szép lassan megy tovább, majd utolérem. Kifizettem és meg sem álltam, menet közben megettem. A műútról hamarosan befordultunk az erdőbe.
Bika-völgyi finomság
Rövid emelkedő után kiértünk egy nyiladékba, amit hullámvasutazva jó sokáig követtem. Messze be lehetett látni és nem láttam sehol a társam. Telefonáltam is merre van, ekkor derült ki, hogy valahol elmentem mellette. Megbeszéltük, hogy szép lassan megyek, a fotószünetek miatt úgyis hamar utolér.
Nyiladékban
Ennek az lett a vége, hogy majd másfél órán át egyedül mentünk. Egy UTH finisher pólós úrtól megkérdeztem melyik távon volt. Rávágta, hogy természetesen a hosszún. Erre én megemeltem a kalapom, hogy két egymást követő hétvégén is ilyen hosszú túrákra vállalkozik. Mire ő felsorolta, hogy még mi vár rá a következő hetekben (Mátra 115, Turul, Kazinczy 200 és ősszel egy 600-as túra). Nem semmi lista!
Gyászcincér (Morimus funereus)
10-12 perces kilométerekkel sétáltam, de sehogy sem akart utolérni Gábor. Az ösvényen egy gyászcincért is találtam, megmentettem az életét is, mert ha nem rakom odébb akkor biztos széttapossa valamelyik kinizsis. A kék sáv jelzést követve kanyarogtam az erdőben, erdő vagy vadgazdaságok kapuin keltem át, míg fel nem tűnt a távolban a Nagy-Gerecse és annak tetején a Tv-torony.
Nagy-Gerecse

Pusztamarót
Pusztamarót kedvelt kirándulóhelyre érve ismét felhívtam Gábort, mert már arra gondoltam lehet mégis előttem van. Nem így volt, de nem volt kedvem megállni, inkább lassan mentem tovább. Itt is sokan depóztak.
Kétlevelű sarkvirág (Platanthera bifolia)
65 kilométernél a Vízválasztó nevű helynél két szép kétlevelű sarkvirággal bővült a Kinizsi Százas orchidea csokrom. Hat féle lett a vége. A Kis-Gerecse oldalában sziklás, köves turistaúton komótosan cammogtam felfelé. Bal kéz felől egy szikla oldalába vájva egy  Mária-szobor pihent. Itt már jó ideje a Mária út és az országos kéktúra egy nyomvonalon haladt.
Mária-szobor a sziklafalban
Pár túrázó elment mellette, de volt egy pár akik jó ideje mögöttem haladtak, mindig hátranéztem láttam, hogy kocognak, de sehogy sem akartak utolérni. Elmúlt már nyolc óra még mindig egyedül mentem amikor hívott Pécsről Báz. Kissé összefüggéstelenül meséltem neki, hogy már nem haladunk valami jól. Azt például nem is meséltem neki, hogy már több mint egy órája külön megyünk.
Serédi-kastély
Jóval a Gerecse egyházi üdülő vagy Serédi-kastély után és a Bánya-hegy előtt a nagy-Gerecse oldalában ért utol Gábor. Kezdett sötétedni, de még fejlámpa nélkül értük el a Bánya-hegyi tisztást. 71 kilométernél 13 óra volt eddig a menetidőnk. A szint nagy részén (2625m) már túl voltunk, de még várt ránk az éjszaka és köze 30 km.
Bánya-hegyi szeánsz
Pecsét után a Cartographia sátránál kaptunk teát! Ez volt az első ellátmány a túra során. Teherautóról árulták a piát, kaját, borsos áron mérték a gulyáslevest. Ezért inkább hozott anyagból dolgoztunk. Szendvics, müzli, magnézium és tea volt a menüm. Hangulatos volt a hely, a fényekkel sátrakkal. Folyamatosan jöttek, mentek a túrázok. Itt pihentünk a legtöbbet, majd fél óra volt mire nekilódultunk. Fényképezőgépen elraktam a zsákomba, fejlámpámat pedig feltettem a homlokomra. Ekkor kezdődtek a bonyodalmak, megpróbáltunk futni, de pár perc laza kocogás után ismét csak görcsölt a combom. Itt határoztam el, hogy ez volt az utolsó fellángolás. Séta közben semmi bajom nem volt, az idő meg úgysem   számít, csak érjünk be. A másik gondunk, hogy Gábor fejlámpája felmondta a szolgálatot, így ott maradtunk ketten egy lámpára. Egy két fős pesti társasághoz csapódtunk, egyik srác már tavaly megcsinálta a túrát. Volt némi helyismerete ez jól jött a hátralévő órákban. Az út további részéről nem tudok részletesen írni, mert sötét volt és szinte semmit sem láttunk az ösvényen és a jelzéseken kívül. Na jó két sarkvirágot még fejlámpával is kiszúrtam. Beálltunk a 12-es kilométerekre és azt végig tartani tudtuk. Körülbelül fél tizenkettőre értünk Koldusszállásra. 82 kilométernél nagyon jól esett a forró Tengerszemes zöldségleves. Nem időztünk sokat indultunk tovább. Itt elbúcsúztunk a kék sáv jelzéstől, innen már sárga sáv jelzéseket kellett keresnünk a fákon. Az volt a rossz, hogy én futni nem tudtam, a Gábornak meg a séta esett nehezére. Inkább kocogott volna, a séta tempóm meg gyorsabb volt mint az övé, ezért nem volt egyszerű egy fejlámpával egymásra utalva sétálgatni. Néha le is maradtunk a pesti srácoktól, de aztán gyorsan utolértük őket. Kilenc kilométerre volt az utolsó ellenőrzőpont a Szent Péter templom romjai. A táv 3/4-e monoton hosszú, de nem vészes emelkedő volt és csak az utolsó két-három kilométert mentünk lefelé. Kettő óra előtt, kb 18 óra menetidő alatt értünk ide. Benyomtam a Snickers-t, Gábor elemeit átraktuk a fejlámpámba, mert kezdett csökkenni a fényereje, aztán már mentünk is le Bajra. Kálvária út mentén vezetett az ösvényünk, de sötétben nem sokat láttunk a stációkból. Volt egy pár száz méteres meredek rész, aztán még kb. 5 kilométer aszfalt várt ránk Bajon át Tatára. Az utolsó méterek nagyon lassan teltek, főleg mint kiderült, nem is a legrövidebb utat választottuk. Nem vettük elő az itinert és ráhúztunk egy keveset.
Nike+ szerint a Kinizsi 100
  A legvégén még a célt is alig találtuk meg, de végül fél négyre 19 és fél óra után beestünk az Ifjúsági táborba. Megkaptuk a kitűzőt, oklevelet, majd kis szusszanás után megkóstoltuk a levest. Csak itthon vettem észre, hogy a tűzzománc jelvény helyett kitűzőt kaptam. De ha minden igaz kicserélik a szervezők, bár eltelt két hét és még nincs meg, de várok türelmesen.
  A túra alatt a görcsökön kívül nem volt semmiféle problémám az első ilyen hosszúságú teljesítménytúrámon.  sokszor megfordult a fejemben, hogy mit keresek itt, de fél nap után már azt mondtam lehet máskor is jövök. Tudtuk mire lehet számítani, mégis sok minden nem tetszett közben, de összességében nagyon jó volt! Szerintem nem az utolsó Kinizsim volt, illetve nem az utolsó 100 kilométeres túrám! Köszönöm családomnak a türelmet és köszönöm Klárinak és Gábornak a sok-sok segítséget!

Nagy-mély-völgy - Vágotpuszta

$
0
0
  Vasárnap Andrással mentünk egy jó kis kör a Mecsekben. Szombat este lebeszéltük, hogy ötkor találkozunk a Tettyén aztán futunk egy keveset. Ha egyedül megyek mostanában inkább a virágokról szólnak a futások, de most próbáltam magam türtőztetni és csak pár helyen megállni.  Láttam pár kétlevelű sarkvirágot, olyan helyen, ahol eddig még nem, de őket sem fotóztam most le. Alábbi térképen látszik merre futottunk, a Tettyétől fel a Dömörkapuig, majd onnan a piros sáv jelzésen egészen le a Nagy-mély-völgy mánfai végéig.

A hajnali indulás azért is volt jó, mert még nem volt az a tikkasztó meleg, bár így is bőven 20 fok felett lehetett. Egy 3 dl-is palackot töltöttem meg otthon, amit a Kánya-forrásig meg is ittam, ott pedig újra teli töltöttem.
Hogy is tovább?
Nem eset már jó ideje, de azért a mederben volt még víz rendesen, kerülgettük is párszor, a legtöbb víz, mint mindig a Kecske-hát előtt volt. Ott az átkelésnél simán bokáig süllyedtünk volna ha nincsenek ágak és fadarabok a patak felett. Imádom a Kecske-hátat, kevés ilyen hát van a környéken, illetve nem is tudok hasonló gerincet a Mecsekben! Az eleje jó kaptatós azt sétáltuk, de utána futottunk tovább Vágot felé.
Kecske-hát
Az egész túra alatt kb. 30 kép készült és az utolsó itt Vágotpusztánál. A házakhoz be sem mentünk a sárga sáv jelzés felé vettük az irányt Lapishoz. Meglepett mikor András mondta, hogy eddig 500 méter szintet mentünk, nem tűnt ilyen soknak.
Vágotpuszta
Széles dózerúton, majd aszfalton közelítettük meg Lapist. Bruttó két óra alatt ideértünk, így még bőven volt időnk ezért még leszaladtunk a Remete-rétre, hogy aztán a Manduláson át zárjuk a kört és érjünk le a Tettyére. Mandulásig fogyott el a vizem, de ott ittunk és negyed órán belül  a parkolóban voltunk. Régen voltam már a Mecsek-maratonosokkal, így Andrással is, ezért volt miről beszélni (Kinizsi100, UTH, futások ...). Gyorsan el telt a három óra, 23-24 km lett a vége és 600 szint. Az autó előtt még háromnegyed órát dumáltunk, így végül már kilenc volt mire hazaértem. Jó volt, remélem még megyünk majd a nyáron, akár Cserkútról is! :)

Borongós reggel a Mecsekben

$
0
0
    Az elmúlt hét forrósága után léhűlést hozott a hét eleje. Szeles, hűvös volt a kedd hajnal, de azért nem maradtam otthon. Tettye után az első úti célom a Dömörkapu melletti dolomit sziklagyep volt. Napfelkelte útközben ért, így fent már jó fényekben tudtam fotózni a vitézvirágokat. 
Hajnal a Mecseken
Tornyos sisakoskosbor (Anacamptis pyramidalis)
Furcsa mert egyik helyen már májusban virágzottak, most attól pár száz méterre kezdtek beindulni. Misina, Kis-Tubes és a Tubes a sárga sávon, majd onnan le a Remete-rétre és a piros sávon a Mandulás felé haza. Szokásos útvonal, szokásos kényelmes tempó az elején, szokásos sprint hazafelé. 
Kis-Tubesről a város
Tubesről a város
Turbánliliom (Lilium martagon)
Találtam egy csodaszép turbánliliomot, de annyira fújt a szél, hogy egyszerűen nem tudtam normális képet csinálni róla! A piros madársisakoknak betett a múlt heti meleg, sok elszáradt, csak pár volt ami még szépen virágzott. A kislevelű nőszőfüvek elvirágoztak, a csőrösekre még várni kell. Szeles időben inkább tájképek készültek, makrózni nem igazán tudtam ebben az időben. 15 km lett a vége, 2 óra 45 perc menetidő alatt!
Piros madársisak (Cephalanthera rubra)

Szerda este a Tubesen

$
0
0
  A szokásos szerda esti városi körünk helyett most terepre mentünk. Ezúttal Bázzal kettesben keltünk útra. Tettye-téren találkoztunk fél nyolckor, kicsit hamarabb odaértem és rozsdás kilátóból figyelte, ahogy jön felfelé, majd mikor már a Tüke bórháznál járt, akkor gyors leszaladtam a lépcsőkön és pont egyszerre értünk fel.
Tettye-téren
Meg sem álltunk, hanem indultunk is tovább a Dömörkapunak. A sárga sávon futottunk egészen végig a Tubesig. A Kis-Tubesnél és a János-kilátónál álltunk csak meg egy-két perc fotószünetre.
Kis-Tubesen
Mindig reggel járok erre, ezért furcsa volt hogy a Nap Orfű felé láttam lenyugodni. Kb 45 perc volt mire felértünk a Tubesre, pontosan nem tudom, mert már lefelé mentünk amikor rákérdeztem az időre.
Estefelé a Tubesen
Piros háromszögön előbb a Lapisig, majd tovább a Bányász-úton Mandulásig kapkodtuk a lábunkat. Innen a piros sáv jelzésen az Állatkert mellett elfutva ismét Dömörkapunál találtuk magunkat. Tettyére a Flóra-pihenő felé, majd a Vándorsport kulcsosház érintésével értünk le. Még tettünk egy kis kört a városban, Magaslati-Hunyadi-Kálvária. az Ágoston-téren elköszöntünk.
Tettye
Innen pedig még felmentem a Havi-hegyre, itt már rám sötétedet, csináltam pár hosszú záridős képet és hazafutottam. 17,8 km, 2 óra 5 perc lett a végén. 

Aratás előtt

$
0
0
  Ma reggel Pellérden volt dolgom, nagyon tetszett a sárga búza mező és a Jakab-hegy látványa, ezért pár kép erejéig megálltam
Közeli
Búzamező Jakab-heggyel

Viewing all 652 articles
Browse latest View live